Search
× Search
Letos v Dubrovníku 400 cruiserů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Letos v Dubrovníku 400 cruiserů

Velké výletní lodě nazývané také cruisery se po letech čínského moru vrací na scénu v plné síle. Pro letošek očekávají v Dubrovníku na 400 příjezdů! To znamená dle kapacity více než 500 000 hostů jen z těchto lodí.

Podle rezervací to pro letošní rok vypadá na 343 přistání v přístavu Gruž a 47 lodí na kotvě před městem. Aby se neopakovaly situace z minula, nebude již možné, aby v Gruži přistály dva velké cruisery najednou a řízená bude i přeprava pasažérů do města, aby v letních vedrech nevznikaly před branami do starého města infarktové situace. Přeci jen jsou pasažéři mnohdy starší a jejich postavy nemají vždy sportovní charakter.

Dubrovník je bezesporu nádherné středověké město. Jeho atmosféra ale vzala za své ve chvíli, kdy se stalo destinací první třídy v době masového turismu. Dnes jde spíše než o zajímavou kulturní památku o pouťovou atrakci. O drahou pouťovou atrakci, kde světské u kolotočů a na střelnicích nahrazují prodavači v obchodech a číšníci v restauracích. Kolotoč lidí, kolotoč peněz. Místo bez duše, bezobsažná kulisa.

Znovu říkám to samé, jako již jednou. Dubrovník je hezký. Procházet se ale městem s dalšími tisícovkami turistů? Podle mého to postrádá smysl. Pokud ještě chci město vidět, má to smysl od dejme tomu listopadu do března, kdy turistů je pomálu. V té době je snad ještě možné se v uličkách zastavit a zasnít. V létě je to jen pokračování všednodenního dostihu v jiných kulisách. Dneska Dubrovnik, zítra Split, pozítří Benátky…

Myslím, že do letního Dubrovníku se už nikdy znovu nepodívám. Zvláště ne ve chvíli, kdy vidím, že se již na moři štosuje fronta parníků , které se chystají do ulic města vylodit svůj živý náklad...

522
Na horu