Označte si výtah hlavasky
Víte, proč je dobré si na jachtě s klasickým refováním označit výtah u stoperu? Jak vám to usnadní život?
Vytáhněte si hlavní plachtu nahoru, dopněte výtah tak, jak je běžné za standardních podmínek a výtah si označte u stoperu fixkou.
Potom zarefujte na první ref, výtah dotáhněte a znovu si u stoperu výtah označte. To samé udělejte u druhého a případně třetího refu. Stejně tak je vhodné si poznačit i refovací lana.
Proč tolik práce? Při vytahování plachty nebudete muset stále kontrolovat, jestli je výtah dotažený.
Nejvíce tuto přípravu ale oceníte, poplujete-li na lodi sami a budete refovat. Při refování si musíte povolit z kokpitu výtah tak, abyste mohli plachtu zmenšit. To můžete udělat odhadem, ale buď povolíte málo, nebo moc a tím si přiděláváte práci. Se značkou na výtahu snadno povolíte akorát.
Značky na refovacích lanech vám zase pomohou při dotahování refů. Hned máte jasno, jak na tom jste a kolik je třeba ještě dobrat.
Stejnou službu vám udělá značka na výtahu spinakeru nebo kosatky na sportovních lodích.
9198
Související články
Kde má být posádka za bezvětří
Kde má být posádka za bezvětří
Hladina je jako zrcadlo a vy potřebujete udržet loď v pohybu. Co má dělat posádka, aby pohybu jachty neškodila, aby pomohla vymáčknout maximum?
Jednoduchý trim geny a hlavní plachty
Jednoduchý trim geny a hlavní plachty
Trim plachet je stále znovu opakovanou slabinou rekreačních jachtařů. Přitom pro základní jednoduchý trim stačí málo, velmi málo.
Co dělat v sílícím větru?
Co dělat v sílícím větru?
Vítr sílí, stoupáte proti větru, bojujete se soupeři a nechce se vám refovat. Loď již ale je na hranici ovladatelnosti. Co s tím?
Je několik kroků, které lodi uleví, aniž by bylo třeba refovat. Vyjmenujeme si je jeden po druhém.