Střelby bez terče
Filipínské a americké námořnictvo mají společné manévry. Dnes měla probíhat námořníky i diváky oblíbená střelba na cíl. Spektakulární akce, jejímž vyvrcholením je potopení rozstříleného vraku. Věci ale nejdou vždy podle plánu…
Terčem pro dnešní ostré střelby měla být loď BRP Miguel Malvar. Zbytek z druhé světové války. Veteránka, která byla ve službě do roku 2021. Na místo ostré střelby byla tažena remorkérem.
A nebylo to vůbec snadné. Jako by věděla, co ji na místě čeká. Vzpouzela se jako štěně na vodítku, když ho táhnete na očkování k veterináři. Ze strany na stranu, z boku na bok. Nic nezabíralo. Tak zvolila poslední možnou taktiku a začala nabírat vodu. Ukázalo se to být řešením. 30 mil od pobřeží se jí podařilo nabrat takové množství vody, že se potopila.
Na můstcích plavidel připravených ke střelbě zavládl smutek. Jak sdělil našemu zvláštnímu zpravodajovi z Manily fregatní kapitán Ammon Soriano: „Copak je to za manévry, když si ani pořádně nezastřílíš ostrejma!“
215
Související články
Volné místo na přístavních manévrech v Praze
Volné místo na přístavních manévrech v Praze
7. května máme dvě volná místa na přístavních manévrech v Praze. Chystáte-li se na loď, vynikající příležitost osvěžit si důležité dovednosti. V Praze na Vltavě plachetnice s kormidelním kolem.
Pozor při couvání k molu
Pozor při couvání k molu
Couváte k molu, na hloubkoměru 3 metry a najednou loď stojí. Kormidlo je rozštíplé, kauce v p….i. Kde se stala chyba?
Proč neodhazovat mooring
Proč neodhazovat mooring
Často se nám na kurzech přístavních manévrů stane, že má pomocník na přídi chuť mooring odhodit. Je to nebezpečná věc a vysvětlíme si proč.