Slovník
Search
× Search

Záchrana muže přes palubu

Záchrana muže přes palubu
Záchrana muže přes palubu
Na jachtařských stránkách Scuttlebutt News byla v zajímavém článku rozebírána situace „Muž přes palubu“ (budeme používat zkratku MOB). Uvedený článek reflektuje zkušenosti a názory dlouholetého jachetního instruktora Petera Crumpa. Vše začíná tezí, že nejlepším řešením problému je vůbec nedopustit, aby vznikl. To je samozřejmě zlatá myšlenka, ale jak toho dosáhnout? Autor nabízí řešení ve výchově „dobrých mořeplavců“, pro které to bude v podstatě přirozené.  Bohužel tvrdí, že tímto mořeplavcem se jachtař stává po uplutí zhruba 50 000 mil, což je meta pro běžného neprofesionála těžko dosažitelná. Obratem ale vše shazuje tím, že sebeuspokojení a sebejistota vedou k chybám. Co by se stalo, pokud by na lodi plné nováčků přes palubu spadl instruktor? První věcí, kterou studenty učí, je vyložení kormidla na stranu a jeho zafixování. Loď se potom nezávisle na konfiguraci plachet buď točí v kruhu, nebo splouvá. Pro instruktora...

Hádanka pro vás

Máme tu jednu hádanku. Souvisí s COLREGem a na konci taky trochu s počítáním. Uvidíte, že výsledek je zajímavý (a trochu šílený).

Proč lodě ze dřeva?

K výrobě lodí se používají nejrůznější materiály. Laminát je nejrozšířenější, dřevo nejstarší, železo, hliník, karbon, nebo dokonce i beton. My se na některé z těchto materiálů podíváme...

Tip na plavbu: Blace

Hledáte zajímavé místo, kde jste ještě nebyli? Zkuste Blace nedaleko Ploče. Ospalá dědina s přístavem, která leží v deltě řeky Neretvy.

Velké stavby, náš cíl?

V posledních letech se hodně mluvilo o splavnění Vltavy až někam k pramenům. Rozvoj turistiky, příliv investic, dotace, dotace, dotace… Co se ale ve skutečnosti pro jachting a vodní dopravu udělalo?

Co říkají čáry na obloze

Někdo v tom vidí obří komplot farmaceutických firem a leteckých společností, které nás práškují kdovíčím. Této nepochybně zajímavé teorii nevěřím. Jako jachtaři bychom však čárám na nebi pozornost věnovat měli.

Rekonstruovaná Želivka

Nedávno jsme od pana Honzy Rejfka dostali avízo na zajímavou fotodokumentaci rekonstrukce motorové lodě Želivka, kterou si někteří ještě pamatují v provozu mezi Prahou a Roztoky.

Poslední
Na horu