Search
× Search
Záplavy v Dubrovniku, MAYDAY u Korčuly a s lodí na ostrov
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Záplavy v Dubrovniku, MAYDAY u Korčuly a s lodí na ostrov

Poslední dny jsou v Chorvatsku na události bohaté. Přišly prudké bouřky a voda se valí ulicemi, po schodech i do domů. V bouřce, která zasáhla i Dubrovnik, se dostala do problémů jachta u Korčuly. Bez kormidla. A nakonec jedno ztroskotání na ostrově Zverinac…

Záplavy v Dubrovniku

Image
Dubrovnik
Přechod tlakové níže přes Jadran sebou přinesl silné bouřky. V Dubrovniku během jediné hodiny napršelo přes 70 milimetrů srážek. V zimě by to znamenalo přes 70 cm sněhu! Nebyla by to tak špatná zpráva, kdyby se déšť přehnal přes celou Dalmácii a svlažil na troud vyprahlou krajinu, která místy hoří. Realita ale byla jiná. Srážky byly nerovnoměrné a výsledkem jsou záplavy v Dubrovniku a sucho na jiných místech. Navíc takto silné srážky znamenají, že voda z velké části odteče do moře bez toho, aby přírodě pomohla.

MAYDAY u Korčuly

Image
Komunikace s lodí v nouzi.
Včerejší bouřky způsobily chaos mezi jachtaři. Jako obvykle. Jedna jachta s desetičlennou posádkou se dostala do potíží u Korčuly a kapitán byl donucen volat Mayday. V bouřce jachtu přestalo poslouchat kormidlo. Sama bouřka vypadala dost hrůzostrašně, protože se pod mraky téměř setmělo.

Záchranná operace byla ztížena tím, že pobřežní stanice ve Splitu ani v Dubrovniku jachtu neslyšely a s komunikací jim musel pomáhat radioamatér z Korčuly. Naštěstí se vše vydařilo a jachtu se podařilo odtáhnout do bezpečí.

Na plný plyn na Zverinac

Zdroj Veselé Velikonoce

Zdroj Veselé Velikonoce

Slavný kousek Jeana-Paula Belmonda
 Chorvatský občan Z.R. se pokusil napodobit Jeana-Paula Belmonda ve filmu Veselé Velikonoce. K efektnímu číslu přezdívanému skok přes ostrov si však vybral:

1 – Špatný člun, motor byl málo výkonný.

2 – Špatnou posádku, tento trik se dělá sólo, nebo s mladou blondýnkou na palubě, nikoli s dětmi a tchyní.

3 – Špatný ostrov, třeba je nízká písečná kosa, nikoli strmý vápencový kužel.

Použijeme-li sportovní terminologii, šlo o nepovedený pokus. Člun se dostal polovinou trupu na souš, ale to bylo vše. Posádka v době nehody měla 5 členů, podle přítomnosti dětí a tchýně šlo zřejmě o rodinnou plavbu.

Nikdo z posádky nebyl při nehodě zraněn. Celá posádka byla přepravena lodí zadarského kapitanátu na břeh (samozřejmě za dodržení COVID 19 předpisů). Jachtu si musí majitel nechat stáhnout z útesu komerční službou.

5048
Na horu