Search
× Search
Když je ostrov v cestě
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Když je ostrov v cestě

Co se stane ve chvíli, kde se větru postaví do cesty ostrov? Jak se v takopvé chvíli změní směr větru a samozřejmě také jeho rychlost? Na jedné straně ostrova bude foukat více a na druhé méně. jak poznáme, jak to s větrem bude?

Co dělá vítr na rozhraní moře a pevniny si jednoduše vysvětlíme na příkladu ostrova, který stojí větru v cestě. Gradientový vítr vane od severu (vítr způsobený tlakovým gradientem vanoucí ve výšce, kde není ovlivněn třením o zemsklý povrch). Vítr nad hladinou moře je mírně stočen k západu (vlivem tření se stáčí směrem ke středu níže o cca 15°), vítr nad pevninou je cca severozápadní (vlivem tření se stáčí směrem ke středu níže o cca 30 - 45°). Tento směr větru znamená, že západně od ostrova je tlaková výše a východně tlaková níže.

Na východní straně ostrova (vyznačeno červeně) se bude vítr nad pevninou a nad mořem sbíhat. Jde o konvergentní stranu ostrova. Z toho důvodu zde bude vítr sílit.

Naopak na západní straně ostrova (vyznačeno zeleně) se bude vítr nad mořem a nad pevninou rozbíhat, proto zde bude vítr slabší. Jde o divergentní stranu ostrova.

Vítr nad mořem a nad pevninou není tedy jen jinak silný, ale má také jiný směr. To může mít následně zpětně vliv na jeho rychlost.

4699
Na horu