Štěstí v neštěstí
Pět dnů probíhalo na Mljetu neúnavné pátrání po zmizelém Britovi. Na divokém ostrově se vydal na výlet a ztratil se.
Na první pohled je orientace na Mljetu jednoduchá. Z moře to vypadá na jediný hřeben, kde se nemůžete ztratit. To si zřejmě myslel i britský občan, když se vydal do mljetských lesů. Turistická selanka však rychle vzala za své a Brit skončil naprosto ztracený v agresivním porostu macchií.
Pátrání po něm probíhalo 5 dnů. Hrvatska gorska služba spašavanja nasadila veškeré dostupné síly. Při pátrání se střídala jedna vyčerpaná směna za druhou. Velká vedra a nepřístupný terén byly tvrdým oříškem.
Chorvatští záchranáři využili všechny dostupné prostředky. Motivovaní zachranáři, terénní vozidla, drony, pátrací týmy, termovize, kartografové… Akce skončila úspěchem po pěti dnech, kdy se konečně podařilo naprosto vyčerpaného turistu ve špatném fyzickém i psychickém stavu nalézt živého.
Výše uvedené by mělo být varováním pro ty, kteří si myslí, že výstupy na dalmatské kopce a hory a výlety do vnitrozemí ostrovů, jsou podobně náročné, jako výlet na Kokořín.
3972
Související články
Nápad za 100 bodů
Nápad za 100 bodů
Vyrazit na nejvyšší vrchol Pelješacu v žabkách, před polednem a v teplotách přes 30°C je hloupost ocenitelná Darwinovou cenou.
Kolik stojí záchrana lodě?
Kolik stojí záchrana lodě?
Výborný článek o tom, jaký je rozdíl mezi záchranou lodi a pouhým vlečením, jsme dostali od Lukáše Staňka. Je to jen hra se slovy? Ne, jde o to, kolik za asistenci v problémech zaplatíte. Tento rozdíl je třeba znát.
Na mělčině. Co dělat?
Na mělčině. Co dělat?
Najeli jste na mělčinu. Pod kýlem bahno, žádné škody na lodi, ale nedaří se odplout. Pomáhá vám člun, naklání vás. Dělá to ale dobře?