Search
× Search
Nikdo za nic nemůže
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Nikdo za nic nemůže

Ruská jachta Irina VU, která měla být zadržena kvůli sankcím v Chorvatsku, je pryč a nikdo za nic nemůže. V době, kdy bylo zadržení jachty oznámeno, stála v maríně Betina na břehu.

Ukázalo se, že chorvatské úřady nevěděly o zmizení jachty celé 3 měsíce. Vyplula již 6. října a za tři dny byla v Turecku. Nyní probíhá vyšetřování a zúčastněným hrozí až 5 let ve vězení.

Jachta tedy nejprve stála na suchu. Potom byla spuštěna na vodu a kapitanát vydal příkaz, aby se k jachtě nikdo nepřibližoval. Kapitán jachty byl o zákazu vyplutí informován. Kapitanát však měl o zadržení vést záznamy, to ale zřejmě neučinil. Rozkaz o zadržení může vydat ústně, ale do 8 dnů musí sepsat zprávu. Podle lodního rejstříku žádný záznam u lodě Irina Vu není. Při překročení hranic tak neměla policie informace o tom, že by jachtě měla v odjezdu zabránit.

Zdá se tedy, že na vině je pouhý šlendrián, lehkovážnější pracovní nasazení. Prostě se to nestihlo. To se vydá rozkaz, ale než se to všechno zařídí, než informace propadne na správná místa, než se napíše zpráva, než se vypije kafíčko, než se dojede do Betiny…

Tak už není, co hlídat.   

555
Na horu