Search
× Search
Co je to katabatický vítr?
Jan Koukal
/ Kategorie: Počasí

Co je to katabatický vítr?

Setkali jste se někdy s tímto termínem? Pokud ne s termínem, určitě jste se ale setkali se samotným katabatickým větrem. Je dobré vědět, co to je a kde se vyskytuje.

Katabatický vítr vzniká nočním ochlazením vzduchu v horských údolích. Prochlazený vzduch je těžší než vzduch teplejší, proto pod ním začíná stékat do údolí a dále k mořské hladině. Jde o vítr nárazový, jak je z jeho vzniku patrné.

Pro jachtaře může být tento vítr velmi nepříjemný. Zakotvíme za bezvětří v zátoce a v noci se najednou od břehu rozfouká velmi svižný vítr. Může dosahovat síly až 5°Beauforta.

S katabatickým větrem se můžeme setkat tam, kde jsou u pobřeží vysoké hory. Příkladem může být Řecko, jižní Itálie, pobřeží Francie pod Alpami a mnohé další oblasti. I chorvatská bóra je katabatickým větrem.

Vítr vytéká z údolí a na moři to podle toho vypadá. Pásy bezvětří střídají pásy silného větru tam, kde je údolí otevřené do moře.

V některých místech je možné katabatického větru využít. Příkladem může být jižní pobřeží Haiti, kde se můžeme v noci posunout na východ proti pasátu právě díky katabatickému větru.

18069
Na horu