Co je to katabatický vítr?
Setkali jste se někdy s tímto termínem? Pokud ne s termínem, určitě jste se ale setkali se samotným katabatickým větrem. Je dobré vědět, co to je a kde se vyskytuje.
Katabatický vítr vzniká nočním ochlazením vzduchu v horských údolích. Prochlazený vzduch je těžší než vzduch teplejší, proto pod ním začíná stékat do údolí a dále k mořské hladině. Jde o vítr nárazový, jak je z jeho vzniku patrné.
Pro jachtaře může být tento vítr velmi nepříjemný. Zakotvíme za bezvětří v zátoce a v noci se najednou od břehu rozfouká velmi svižný vítr. Může dosahovat síly až 5°Beauforta.
S katabatickým větrem se můžeme setkat tam, kde jsou u pobřeží vysoké hory. Příkladem může být Řecko, jižní Itálie, pobřeží Francie pod Alpami a mnohé další oblasti. I chorvatská bóra je katabatickým větrem.
Vítr vytéká z údolí a na moři to podle toho vypadá. Pásy bezvětří střídají pásy silného větru tam, kde je údolí otevřené do moře.
V některých místech je možné katabatického větru využít. Příkladem může být jižní pobřeží Haiti, kde se můžeme v noci posunout na východ proti pasátu právě díky katabatickému větru.
18856
Související články
Večer bude Pacák bojovat s bórou…
Večer bude Pacák bojovat s bórou…
V sobotu nám začal první běh kurzů v Chorvatsku. Dnes si posádky užijí zatažený den, kdy bude sílit bóra. V noci by mohla být pod Velebitem „s orkanskima udarima“. Bude to dobrá praxe pro další jachtařský život nováčků.
Co vám říká barometr?
Co vám říká barometr?
Předpověď počasí při pobřežní plavbě dnes čerpáme obvykle z internetu. Při plavbě mimo signál mobilních operátorů přichází na řadu poslouchání vysílaných předpovědí a starý dobrý barometr. Víme však, co nám říkají změny tlaku?
Bríza a gradientový vítr
Bríza a gradientový vítr
Zatím vždy jsme si vysvětlovali brízu vanoucí za podmínek nulového gradientového větru. Tedy jinak, je bezvětří, ohřeje se země a začne bríza. Jak to ale vypadá, pokud fouká vítr? Dojde ke vzniku brízy?