Search
× Search
Kolik stojí rozebrat most v Rotterdamu?
Theodor Anfilov
/ Kategorie: Zajímavosti

Kolik stojí rozebrat most v Rotterdamu?

Ikonický výtahový most Koningshavenbrug v Rotterdamu bude dočasně rozebrán, protože pod ním nemůže projet nová jachta multimiliardáře Jeffa Bezose. Maximální podjezdová výška 40 metrů je pro Bezose málo. Informovala o tom agentura AFP.

Plavidlo, známé během stavby jako Y721, je dlouhé 127 metrů, což z něj podle údajů zveřejněných společností Boat International v roce 2022 udělá největší plachetní jachtu na světě. Její konstrukce stála zakladatele internetového obchodu Amazon přes deset miliard korun (to je cca částka, na kterou přišlo české občany převzetí televize Nova Vladimírem Železným) a je 127 metrů dlouhá.

Aby se jachta dostala z vnitrozemského doku společnosti Oceanco v Alblasserdamu do Severního moře, musí proplout pod starým zvedacím mostem, kterému tamější obyvatelé říkají „De Hef“.

Most je charakteristický svými dvěma věžemi a výtahovým mechanismem. Byl dokončen v roce 1927 a za války byl těžce poškozen během bombardování Rotterdamu. Stal se jedním z hlavních symbolů druhého největšího holandského města.

Po rozsáhlé rekonstrukci mostu v roce 2017 městští zastupitelé přislíbili, že se konstrukce už nikdy nerozmontuje. Jeff Bezos má ale takový kufr peněz, že by s ním mohl umlátit velrybu. Projekt slíbil mnoho pracovních míst a ještě více kapitálu. Město tedy uvedlo, že pečlivě zvážilo svou povinnost starat se o most a ekonomické zájmy spojené s tímto projektem, než se „nakonec rozhodlo hlasovat pro tento požadavek“.

Zkrátka a jednoduše: existuje balík peněz, který i historické mosty přenáší.

Poznámka redakce

Vedle nové jachty si Bezos objednal i servisní loď do páru. Ta je dlouhá jen 75 metrů. Na palubě má například helipad, který by se na plachetnici nehodil. A samozřejmě veškeré myslitelné hračky, které si může velký kluk na lodi přát. Navíc může doprovodné plavidlo ubytovat 45 členů posádky a hostů.

1901
Na horu