Krizová situace
Stáli jsem ve Vathi na Ithace a rozfoukal se silný severozápadní vítr, který zvedl vysoké vlny. Jachta poskakovala u nábřeží a chvílemi chtěla vystoupit bokem na betonovou zeď.
Před 20 lety jsme přistáli brzy na jaře s 13 m dlouhou jachtou ve Vathi na Ithace. Během odpoledne začel foukat severozápadní vítr, který zvedal vlny. Vítr velmi rychle zesílil až na 35 uzlů a vlny ošklivě narostly. Naše jachta začala poskakovat vedle mola jak splašená. Poletovala nahoru a dolů, fendry poskakovaly a zdálo se, že bok lodi každou chvíli vyskočí na molo, které už bylo vlnami také zaplavováno.
Stejně jako naši sousedé jsme stáli na molu, odtlačovali bok jachty od mola a nakopávali zpět fendry. Občas do půli lýtek ve studené vodě.
Podle místních měl vítr navečer utichnout. Nechtělo se nám odplouvat a navíc ani samotné odplutí by nebylo bez rizika škod, protože za námi byla loď a vítr nás mírně tlačil na molo. Přemýšleli jsme, co udělat, abychom naši situaci vylepšili a nemuseli loď držet. Lákaly nás stolečky za větrem v nedaleké taverně...
Grafika: Navionics a Lodní noviny
Do zátoky začal foukat velmi silný severozápadní vítr.
Nakonec jsme se rozhodli vyvézt do boku pomocnou kotvu. Naložili jsme kotvu s řetězem a lanem na dinghy. Člun byl naštěstí dost velký a k dispozici byl i pětikoňový motor. Nakládka člunu nebyla zadarmo, ale nakonec se vše podařilo a dva členové posádky odpluli s kotvou do vln.
Zátoka je v místech, kde jsme byli vyvázáni, hluboká jen kolem 5 metrů. Na kotvě jsme měli 5 metrů řetězu a zbytek bylo lano. Proto bylo třeba kotvu vypustit cca 40 – 50 m bokem od naší jachty.
Když se vše podařilo, protáhli jsme kotevní lano průvlakem na boku lodi na vazák a napnuli ho. Nyní jen stačilo povolovat vyvazovací lana u mola a dotahovat kotvu.
Jachtu jsme odtáhli cca metr od mola a naše problémy byly vyřešeny. Poletovala sice stále nahoru a dolů, ale daleko od mola a byla v bezpečí. Pomohli jsme ještě našim sousedům se stejným řešení a měli jsme udělánohotovoo. Mohli jsme odejít kontrolovat pohyb lodí od stolku v taverně.
Na noc vítr zeslábl. Přesně podle toho, jak předpovídali místní.
Mnoho zajímavého o vyvazování lodí a o přístavních manévrech najdete v nejlepší knize na našem trhu.
14125
Související články
Nové termíny kurzů přístavních manévrů v Praze
Nové termíny kurzů přístavních manévrů v Praze
Všechny termíny přístavních manévrů v Praze byly plné. Dva termíny jsme proto přidali. Chcete-li se zlepšit za kormidlem před svojí plavbou, chcete-li získat jistotu, naučit se nové postupy, prostě zjistit jak na to, máte tedy možnost. Volná místa na praktických kurzech v centru Prahy.
Kde je osa otáčení při použití bowthrusteru
Kde je osa otáčení při použití bowthrusteru
Jak se bude pohybovat jachta, pokud příďovým propelerem pošlete příď vlevo? Půjde jen o pohyb přídě, nebo se bude vytáčet i záď? Je důležité vědět, s čím je třeba počítat.
Jak si poradit s prop walkem
Jak si poradit s prop walkem
Prop walk můžeme laikům přiblížit jako stranový efekt rotace lodního šroubu. Výrazně se může projevovat při zařazení zpátečky, ndy točí záď docela jinak, než bychom si přáli. Jak si s ním poradit? V podstatě máme dvě možnosti. Staticky a dynamicky.