Search
× Search
Do loděnice Azimut vstupují saúdskoarabské peníze
Jan Koukal
/ Kategorie: Motorové jachty

Do loděnice Azimut vstupují saúdskoarabské peníze

Známá italská loďařská skupina Azimut Benetti získala nového silného partnera. Třetinový podíl ve společnosti koupil saúdskoarabský státní investiční fond. Pro významného evropského výrobce motorových jachet jde o zajímavé strategické partnerství s ohledem na to, jak v posledních letech roste popularita motorových jachet v oblasti Perského zálivu.

Saúdskoarabský státní investiční fond, získal 33 procent akcií. Na opačné straně transakce byl především fond Tamburi Investment Partner (TIP), který snížil svůj podíl, ale v majetkové struktuře zůstává. Většinovým vlastníkem s rozhodovacími právy zůstává rodina Vitelli.

Nový podílník je považován za největší veřejný investiční fond na světě. Ve správě má prostředky ve výši 620 miliard dolarů. Vláda v Rijádu jej nechala zřídit v roce 1971 a dlouho sloužil jen k dohledu a pasivní správě státního majetku vzešlého především z prodeje ropy. Do investic se pustil až v poslední dekádě.

Z pohledu italské skupiny je zajímavý fakt, že v nedávných letech fond mohutně investoval právě i do rozvoje jachtařských marín a luxusních rekreačních rezortů na břehu Rudého moře. Italové chtějí také využít sílu a synergie s dalšími odvětvími, do nichž fond poslal peníze, pro technologický a globální růst.

„Fond bude skupinu Azimut Benetti dlouhodobě doprovázet a nabídne strategické příležitosti a nové obchodní směry, mimo jiné na Blízkém východě, kde rychle přibývají zajímavé příležitosti. Rodina Vitelli si zachová velký většinový podíl ve skupině a bude dál řídit její strategické směřování,“ prohlásila předsedkyně představenstva skupiny Giovanna Vitelliová.

161
Na horu