Do loděnice Azimut vstupují saúdskoarabské peníze
Známá italská loďařská skupina Azimut Benetti získala nového silného partnera. Třetinový podíl ve společnosti koupil saúdskoarabský státní investiční fond. Pro významného evropského výrobce motorových jachet jde o zajímavé strategické partnerství s ohledem na to, jak v posledních letech roste popularita motorových jachet v oblasti Perského zálivu.
Saúdskoarabský státní investiční fond, získal 33 procent akcií. Na opačné straně transakce byl především fond Tamburi Investment Partner (TIP), který snížil svůj podíl, ale v majetkové struktuře zůstává. Většinovým vlastníkem s rozhodovacími právy zůstává rodina Vitelli.
Nový podílník je považován za největší veřejný investiční fond na světě. Ve správě má prostředky ve výši 620 miliard dolarů. Vláda v Rijádu jej nechala zřídit v roce 1971 a dlouho sloužil jen k dohledu a pasivní správě státního majetku vzešlého především z prodeje ropy. Do investic se pustil až v poslední dekádě.
Z pohledu italské skupiny je zajímavý fakt, že v nedávných letech fond mohutně investoval právě i do rozvoje jachtařských marín a luxusních rekreačních rezortů na břehu Rudého moře. Italové chtějí také využít sílu a synergie s dalšími odvětvími, do nichž fond poslal peníze, pro technologický a globální růst.
„Fond bude skupinu Azimut Benetti dlouhodobě doprovázet a nabídne strategické příležitosti a nové obchodní směry, mimo jiné na Blízkém východě, kde rychle přibývají zajímavé příležitosti. Rodina Vitelli si zachová velký většinový podíl ve skupině a bude dál řídit její strategické směřování,“ prohlásila předsedkyně představenstva skupiny Giovanna Vitelliová.
102
Související články
Horko v turecké loděnici
Horko v turecké loděnici
V pondělí vypukl požár v jedné z výrobních hal loděnice Damen Yachting v turecké Antalyi. Podle vyjádření loděnice se řádění živlu obešlo bez obětí a zranění a nedotklo se ani žádného z rozestavěných projektů. Hala však byla „značně poškozena“.
Megajachty máme rádi, peníze ještě radši
Megajachty máme rádi, peníze ještě radši
Saúdskoarabský princ Fahad bin Sultán bin Abdulazíz al Saúd prohrál soud se švýcarskou bankou Credit Suisse o 41 milionů dolarů (880 milionů korun). Londýnský soud členovi saúdské královské rodiny uložil povinnost zaplatit dluhy, které vůči bance měla jeho společnost Burgundy Sea. Peníze si tato účelová firma půjčila na refinancování 82metrové superjachty Sarafsa. Bance však vrátila jen 13 500 eur. Je to druhý případ z nedávné doby, který vrhá ne právě příznivé světlo na rijádskou dynastii ve vztahu k motorovým lodím.
Vrak Saddámovy megajachty slouží rybářům a hrají si v ní děti
Vrak Saddámovy megajachty slouží rybářům a hrají si v ní děti
Těžko hledat výmluvnější symbol. Neslavnou éru vlády iráckého diktátora velmi případně ilustruje vrak megajachty Al-Mansúr, kterou si Saddám Husajn spolu se dvěma dalšími loděmi objednal v 80. letech. Jachta, na jejíž palubu údajně Husajn ani nikdy nevkročil, byla potopena spojenci při invazi v roce 2003. Dnes slouží jako základna rybářům, zatímco jejich děti si v interiéru hrají na schovávanou.