Search
× Search
Argentinský boháč svým boeingem monitoruje ilegální čínský rybolov
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Argentinský boháč svým boeingem monitoruje ilegální čínský rybolov

Nezákonný rybolov v argentinských vodách leží v žaludku tamnímu milionáři Enriquemu Piñeyrovi. Dopouštějí se ho především čínské, ale i japonské či korejské lodě. Piñeyro pozval na palubu svého boeingu diplomaty a novináře, aby jim z ptačí perspektivy ukázal noční drancování argentinských vod.

Piñeyro je svého druhu renesanční osobností. K majetku přišel prodejem podílu ve firemním impériu, které založil jeho dědeček. Piñeyro se tak stal nezávislým všeumělem: pilotem, lékařem, filmařem, hercem, restauratérem a ekologickým aktivistou.

Výlet s diplomaty a novináři, jehož průběh líčí německý web Tagesschau, mířil k hranici argentinských výsostných vod 200 mil od pobřeží. Němečtí novináři popisují, že moře v jednu chvíli vypadalo spíše jako noční obloha. Flotila rybářských lodí pronikajících do ekonomické zóny jihoamerického státu jako by neměla konce. Přelet nad tímto „rybářským městem“ trval půl hodiny.

Piñeyro ilegální aktivity rybářů monitoruje již delší dobu. V dubnu před dvěma lety napočítal na jednom místě 517 lodí.

Asijští nájezdníci se přirozeně neomezují na Atlantik, Piñeyro sám se svým letounem monitoroval jejich činnost u pacifických břehů Peru a Ekvádoru. Ilegální lov se nejčastěji soustředí na humry, štikozubce a olihně. Celkem se podle odborníků na světě nezákonně vyloví 26 milionů tun ryb.

Svojí iniciativou Piñeyro vzbudil velký ohlas. Vedle řady novinářů byli na palubě i velvyslanci EU, USA a Japonska a také několik argentinských činitelů. „Důsledky takového rybolovu pociťuje celý svět. Této devastaci moří je třeba zabránit s pomocí mezinárodního nasazení,“ vysvětlil Piñeyro své motivy na následné tiskové konferenci.

Pro argentinské úřady ale není informace o čínských „návštěvnících“ žádnou novinkou. Jak nedávno informovaly Lodní noviny, v prosinci tamní pobřežní stráž přivítala nájezdníky v argentinských teritoriálních vodách ostrou palbou z kutru Mantilla. V roce 2016 dokonce jednu čínskou rybářskou loď Argentinci potopili.

402
Na horu