Search
× Search
Argentinci zahájili střelbu na čínské rybáře
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Argentinci zahájili střelbu na čínské rybáře

Čína plundruje cizí moře. Čínští rybáři využívají slabosti pobřežních států v Asii, Africe a Jižní Americe a loví ryby a jiné mořské tvory v jejich vodách. Argentina oplácí Číňanům podobně drsnou mincí. V prosinci kutr argentinské pobřežní stráže zahájil na čínskou rybářskou loď střelbu.

Argentinský kutr Mantilla přistihl čínské plavidlo Hua Xiang 801 na lovu sépií kilometr uvnitř argentinských teritoriálních vod. Čínští rybáři se po objevení otočili zpět do mezinárodních vod a vypnuli poziční světla. Automatický identifikační systém AIS měli po celou dobu vypnutý. Argentinci Číňany pronásledovali. Rybáři se rozhodli pro riskantní manévr a změnili kurz proti argentinskému kutru. Argentinci proto vypálili na čínské rybáře varovnou salvu. 

Po podobných extempore si Čína obvykle zavolá argentinského velvyslance a vyjádří znepokojení...Žádá vysvětlení...

Číňané odmítli Argentincům sdělit, kdo je vlastníkem lodě. Nejde přitom o ojedinělý postup čínských rybářů. Tvrdí, že jejich rybáři byli vybaveni špatnými mapami (proto asi měli v argentinských vodách vypnuté AIS.

V roce 2016 byla čínská rybářská loď argentinskou hlídkou potopena. V roce 2018 zadržel Ekvádor posádku čínské rybářské lodě a stále ji drží. Další dvě čínské rybářské lodě jsou argentinskými orgány hledány.

Mluví se také o tom, že čínští rybáři stáli za rozvojem pirátství v Somálsku. Čínští rybáři plundrovali somálské vody. Somálští rybáři neměli co jíst a začali se bránit. Tento způsob obživy se ukázal být výnosnější než paběrkování v moři za čínskými rybáři.

500
Na horu