Search
× Search
Zimování jachty, podpalubí
Jan Koukal
/ Kategorie: Stavba a údržba

Zimování jachty, podpalubí

Jestliže jsme v minulém díle upozorňovali na nezbytnost odstranění vody a vlhkosti z paluby, pro prostory pod palubou to platí dvojnásob. V podpalubí musí být nejen sucho, ale všechny prostory musejí být ještě dobře ventilovány. Proto se nechávají průduchy a lukny otevřené.

V podpalubí můžeme ponechat vybavení, u nějž je zřejmé, že mu zima neuškodí. Drobnosti, jako jsou třeba navigační pomůcky, je lépe odnést a přechovat doma.

Hrubý úklid

Jakmile jsou všechny drobné věci odstraněny, můžeme celý interiér projet se silným vysavačem. Všechny plochy, skříňky, police, víka, dveře, podlážky a přepážky následně utřeme hadrem za použití sladké vody a vhodného čisticího prostředku.

Dřevěné plochy ošetříme politurou na nábytek nebo speciálním voskem. Dveře a zásuvky, i chladničku nebo chladicí box, necháme otevřené, aby mohl všude cirkulovat vzduch – zvlášť důležité je to u dřevěných vestaveb, které mohou být napadeny plísněmi. U oken a luken prohlédneme těsnění a prověříme funkčnost klik.

Fajnovější práce

Sběrný prostor pod podlážkami čistíme speciálními cleanery. Případné zbytky oleje v prostoru pod motorem obezřetně zachytíme a adekvátně zlikvidujeme (sběrný dvůr). 

Tank na pitnou vodu je třeba dezinfikovat. Dosáhneme toho tak, že jej naplníme vodou se sterilizačním roztokem, necháme několik hodin působit a pak tank zcela vyprázdníme.

Složitější vodovodní soustavy jako ty s ohřevem vody, které nelze zcela vyprázdnit, konzervujeme speciálními nemrznoucími prostředky.

Toaletu a fekální tank vydatně propláchneme roztokem s dezinfekcí, mechaniku promažeme. Zkontrolujeme těsnění. Fekální tank buď vyprázdníme, nebo naplníme směsí vody a nemrznoucího prostředku.

Čerpadla s neoprenovými impellery otevřeme a impellery vyjmeme (aby nezatuhly). Gumová ruční čerpadla ošetříme mastkem v prášku.

Ověříme funkčnost dnových ventilů, případně promažeme a ponecháme otevřené, aby vlhkost mohla pryč.

2188
Na horu