Proč jsou springy důležitější než vyvazovací lana?
Stojíme-li s jachtou bokem k molu, jsou springy důležité pro stabilizaci jachty. V některých situacích jsou to právě springy, které jsou pro bezpečné stání nejdůležitější.
Představte si stání bokem u mola, kde moře vlní. Není to sice vhodné místo, někdy ale jediné možné. V takové chvíli vyvazujeme jachtu tak, aby většinu energie absolvovaly springy, minimum přecházelo do záďového a příďového vyvazovacího lana, které necháváme volnější.
Proč?
Dlouhé springy vedoucí v malém úhlu k hraně mola a k ose jachty, poskytují pružnost, nepřekáží pohybu a umožňují lodi, aby se houpala z boku na bok bez závažných škubanců, které jsou nepohodlné a mohou způsobit poškození jachty.
Příďové a záďové lano vedou k molu v mnohem větším úhlu a jsou kratší, poskytují tedy menší pružnost. Navíc špatně snášejí houpání jachty z boku na bok. Proto dochází ke škubancům, které se přenášejí do trupu jachty.
Používejte pořádně springy
Při stání bokem jsou springy nezbytné a jak se píše výše, dokážou poskytnout mnohem větší bezpečí než při stání na dotaženém záďovém a příďovém laně. Proto nešetřete úsilím a používejte springy tak, jak je třeba. Stačí, aby do přístavu vnikly vlny od bláznivého motoráku a klidné stání se může změnit v drama s praskajícími lany a vylamujícími se vazáky.
1185
Související články
Chcete mít klidnou noc?
Chcete mít klidnou noc?
Stojíte v maríně a fouká silný vítr od přídě. Máte uvázané dva mooringy a loď sebou stále trhá, zuřivě létá z boku na bok. Co s tím?
Navigační příklad na kapitánské zkoušky B
Navigační příklad na kapitánské zkoušky B
Nedávno jsme zveřejnili model zkušebního navigačního příkladu na kapitánské C. Tentokrát přinášíme po částech navigační příklad na zkoušky kategorie B.
Co je skočný a hluchý příliv?
Co je skočný a hluchý příliv?
Pokud jste se někdy alespoň trochu zajímali o přílivy a proudy, určitě přišla řeč na typy přílivů. Pro zájemce o získání licence B jak pak nutností porozumět těmto principům, aby zkoušku úspěšně absolvovali. My si dnes vysvětlíme, co znamenají pojmy skočný a hluchý příliv (nadále budeme používat anglické termíny spring a neap, které jsou univerzálnější), a jak nás můžou během našich plaveb v přílivových vodách ovlivňovat.