Proč do neznámého přístavu raději zacouvat
Připlováte do neznámého přístavu. Patří k těm menším a vy nemáte jistotu, že uvnitř najdete volné místo. V takovém případě je lepší do přístavu couvat. Víte proč?
Zajíždíme-li do neznámého přístavu, je výhodnější do těsných prostorů zacouvat. Otočit se tam, kde je místa dostatek a pak už couvat. Výhodou v první řadě je, že kormidelník má vše pod kontrolou a nemusí se doprošovat informací od pomocníka na přídi. Vidí pod záď na dno, vidí mooringy, může odhadnout hloubku. Najde-li se volné místo, může do něj rovnou zacouvat a nemusí se obracet. To je druhý důvod.
A je tu ještě třetí důvod. Ukáže-li se, že žádné místo není volné, zařadí přední chod a vyplouvá. Na přední chod má kormidelník jachtu lépe pod kontrolou, proto je odjezd jednoduchý.
Pokud bychom na místo zajížděli na přední chod, museli bychom vyjíždět na zpátečku. Jachta je na zpátečku hůře ovladatelná, navíc při přechodu na zpětný chod působí na záď prop walk a jachta se stáčí. To může být v těsném prostoru mezi loděmi problém.
YVíce o přístavních manévrech zde.
Foto Pavel Nesvadba
5519
Související články
Když na zpátečku jachta nechce zatočit
Když na zpátečku jachta nechce zatočit
Couváte mezi řadami jachet v maríně a potřebujete zatočit do úzké mezery. Stočíte kormidlo, jachta se začne stáčet, ale mnohem méně, než jste očekávali. Vypadá to, že se do mezery nevejdete. Jaké je řešení?
Přístavní manévry na jachtě s dvojicí kormidel, 4 poslední místa
Přístavní manévry na jachtě s dvojicí kormidel, 4 poslední místa
Mnoho charterových jachet má dvojici kormidelních listů. Chcete zvládnout bez stresu jejich ovládání v přístavech? S námi máte poslední možnost.
Biograd, Murter, halzy, réčka, kotvení
Biograd, Murter, halzy, réčka, kotvení
Včera se v Chorvatsku utišila bóra a stočila se na severozápad. Stále chladno, ale při plavbě na zaďák to není takový problém. Jirka Pacák s Danem Přívarou měli naplánovanou s účastníky kurzu plavbu z Biogradu na Murter, halzy, trénink kotvení, opakování činností až do zapamatování…