Proč do neznámého přístavu raději zacouvat
Připlováte do neznámého přístavu. Patří k těm menším a vy nemáte jistotu, že uvnitř najdete volné místo. V takovém případě je lepší do přístavu couvat. Víte proč?
Zajíždíme-li do neznámého přístavu, je výhodnější do těsných prostorů zacouvat. Otočit se tam, kde je místa dostatek a pak už couvat. Výhodou v první řadě je, že kormidelník má vše pod kontrolou a nemusí se doprošovat informací od pomocníka na přídi. Vidí pod záď na dno, vidí mooringy, může odhadnout hloubku. Najde-li se volné místo, může do něj rovnou zacouvat a nemusí se obracet. To je druhý důvod.
A je tu ještě třetí důvod. Ukáže-li se, že žádné místo není volné, zařadí přední chod a vyplouvá. Na přední chod má kormidelník jachtu lépe pod kontrolou, proto je odjezd jednoduchý.
Pokud bychom na místo zajížděli na přední chod, museli bychom vyjíždět na zpátečku. Jachta je na zpátečku hůře ovladatelná, navíc při přechodu na zpětný chod působí na záď prop walk a jachta se stáčí. To může být v těsném prostoru mezi loděmi problém.
YVíce o přístavních manévrech zde.
Foto Pavel Nesvadba
5628
Související články
Jak z toho ven?
Jak z toho ven?
Jste na lodi sami a potřebujete odplout. Stojíte bokem u mola nemáte příďový propeler, před vámi katamaran, za vámi motorový člun rozměrů hokejového . Vítr fouká podél mola od přídě. Jak z takové svízelné situace ven?
Nové termíny kurzů přístavních manévrů v Praze
Nové termíny kurzů přístavních manévrů v Praze
Všechny termíny přístavních manévrů v Praze byly plné. Dva termíny jsme proto přidali. Chcete-li se zlepšit za kormidlem před svojí plavbou, chcete-li získat jistotu, naučit se nové postupy, prostě zjistit jak na to, máte tedy možnost. Volná místa na praktických kurzech v centru Prahy.
Kde je osa otáčení při použití bowthrusteru
Kde je osa otáčení při použití bowthrusteru
Jak se bude pohybovat jachta, pokud příďovým propelerem pošlete příď vlevo? Půjde jen o pohyb přídě, nebo se bude vytáčet i záď? Je důležité vědět, s čím je třeba počítat.