Přetažení jachty podél mola
Někdy bývá nutné jachtu stojící bokem u mola posunout o pár metrů dále. Zde často dochází k chybě. Nesnažíme se jachtu táhnout podél mola za příďové lano.
Dopředný pohyb jí udělíme lanem záďovým a příďovým lanem pohyb jen kontrolujeme. Pokud bychom tahali za příďové lano, budeme přitahovat příď k molu, fendry se budou valit po přístavní zdi, hrozí nebezpečí jejich vyklouznutí a poškození boku lodi.
Proto táhneme jachtu záďovým lanem a necháme příď směrovat od nábřeží. Sedí-li někdo za kormidlem, stočí kormidlo mírně od mola. Tak zajistíme, že loď nebude nalepená na molo. Pokud by tlačil jachtu na molo vítr, bude nutné kontrolovat fendry na boku.
Obvykle je při tažení lodi i minimální rychlost dostatečná. Jachta má velkou setrvačnost a při vyšších rychlostech bude problém loď zastavit.
Další informace o manévrování v marínách najdete v knize Přístavní manévry.
6089
Související články
Když na zpátečku jachta nechce zatočit
Když na zpátečku jachta nechce zatočit
Couváte mezi řadami jachet v maríně a potřebujete zatočit do úzké mezery. Stočíte kormidlo, jachta se začne stáčet, ale mnohem méně, než jste očekávali. Vypadá to, že se do mezery nevejdete. Jaké je řešení?
Přístavní manévry na jachtě s dvojicí kormidel, 4 poslední místa
Přístavní manévry na jachtě s dvojicí kormidel, 4 poslední místa
Mnoho charterových jachet má dvojici kormidelních listů. Chcete zvládnout bez stresu jejich ovládání v přístavech? S námi máte poslední možnost.
Výška fendrů při přistávání
Výška fendrů při přistávání
Důležitým prvkem pro ochranu lodi při přistávání je fendr. Jeho správná pozice může výrazně snížit riziko poškození lodě při manévru. Často se setkávám s tím, že posádka fendry nachystá, jenže jejich umístění loď vůbec nechrání.