Přetažení jachty podél mola
Někdy bývá nutné jachtu stojící bokem u mola posunout o pár metrů dále. Zde často dochází k chybě. Nesnažíme se jachtu táhnout podél mola za příďové lano.
Dopředný pohyb jí udělíme lanem záďovým a příďovým lanem pohyb jen kontrolujeme. Pokud bychom tahali za příďové lano, budeme přitahovat příď k molu, fendry se budou valit po přístavní zdi, hrozí nebezpečí jejich vyklouznutí a poškození boku lodi.
Proto táhneme jachtu záďovým lanem a necháme příď směrovat od nábřeží. Sedí-li někdo za kormidlem, stočí kormidlo mírně od mola. Tak zajistíme, že loď nebude nalepená na molo. Pokud by tlačil jachtu na molo vítr, bude nutné kontrolovat fendry na boku.
Obvykle je při tažení lodi i minimální rychlost dostatečná. Jachta má velkou setrvačnost a při vyšších rychlostech bude problém loď zastavit.
Další informace o manévrování v marínách najdete v knize Přístavní manévry.
5968
Související články
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Pluji na jachtě, která nemá záďový boční propeler. Přesto jsem schopen s ní manévrovat stejně, jako by ho měla. Nebo také ne. Záleží na tom, na jaké jachtě pluji. Jaký je v tom rozdíl?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
To že se nám loď začne otáčet kolem lana, když přidáme plyn dopředu, už asi víme. Často ale na našich kurzech slýcháme, že proto, aby se loď začala otáčet, je potřeba vytočit kormidlo. Je tomu opravdu tak? A jak to funguje i na lodích se dvěma kormidelními listy?
Vyplutí z maríny při bočním větru
Vyplutí z maríny při bočním větru
Pokud vyplouváme s lodí v maríně od mola v bočním větru, klíčové je pro nás záďové návětrné lano. Díky němu jsme schopni držet loď stabilně a mezitím odvázat ostatní lana pro bezpečné odplutí. To už je snad pro všechny ohraná písnička. V článku se ale zaměříme na jiný detail vyplouvání, který nám také často umí situaci značně zkomplikovat. Ten přichází o chvilku později.