Přetažení jachty podél mola
Někdy bývá nutné jachtu stojící bokem u mola posunout o pár metrů dále. Zde často dochází k chybě. Nesnažíme se jachtu táhnout podél mola za příďové lano.
Dopředný pohyb jí udělíme lanem záďovým a příďovým lanem pohyb jen kontrolujeme. Pokud bychom tahali za příďové lano, budeme přitahovat příď k molu, fendry se budou valit po přístavní zdi, hrozí nebezpečí jejich vyklouznutí a poškození boku lodi.
Proto táhneme jachtu záďovým lanem a necháme příď směrovat od nábřeží. Sedí-li někdo za kormidlem, stočí kormidlo mírně od mola. Tak zajistíme, že loď nebude nalepená na molo. Pokud by tlačil jachtu na molo vítr, bude nutné kontrolovat fendry na boku.
Obvykle je při tažení lodi i minimální rychlost dostatečná. Jachta má velkou setrvačnost a při vyšších rychlostech bude problém loď zastavit.
Další informace o manévrování v marínách najdete v knize Přístavní manévry.
6199
Související články
Nové termíny kurzů přístavních manévrů v Praze
Nové termíny kurzů přístavních manévrů v Praze
Všechny termíny přístavních manévrů v Praze byly plné. Dva termíny jsme proto přidali. Chcete-li se zlepšit za kormidlem před svojí plavbou, chcete-li získat jistotu, naučit se nové postupy, prostě zjistit jak na to, máte tedy možnost. Volná místa na praktických kurzech v centru Prahy.
Kde je osa otáčení při použití bowthrusteru
Kde je osa otáčení při použití bowthrusteru
Jak se bude pohybovat jachta, pokud příďovým propelerem pošlete příď vlevo? Půjde jen o pohyb přídě, nebo se bude vytáčet i záď? Je důležité vědět, s čím je třeba počítat.
Kotvení v bočním větru mezi lodě
Kotvení v bočním větru mezi lodě
Plujete v Řecku, potřebujete zakotvit a zajet mezi lodě. Fouká solidní boční vítr. Jak na to, aby vás vítr nesnesl na závětrnou jachtu?