Pozor při noční plavbě
Velkým nebezpečím při noční plavbě je přehlédnutí jiných lodí v okolí. Toto nebezpečí v poslední době výrazně roste.
Není to dáno jen houstnoucí dopravou na moři, ale především přestěhováním mapových plotterů ke kormidlu. Co laikovi přijde jako vynikající bezpečnostní prvek, může představovat veliké nebezpečí.
Základem bezpečné noční plavby je tma na palubě a v podpalubí. Jen tak si zrak zvykne na tmu a může vidět věci v okolí. Z hlediska bezpečnosti jde hlavně o lodě.
Dříve tmu v kokpitu rušilo jen červené světlo kompasu hloubkoměru a rychloměru. Šlo o velmi slabá červená světla, která nerušila noční vidění. Dnes je situace jiná. Displeje jsou mnohem větší a především přibyly do kokpitů monitory mapových plotterů. I když jsou zapnuty na noční režim, jde o značný zdroj světla, který oslňuje.
Pro bezpečnou noční plavbu je tedy nutné mít plotter přepnutý do nočního režimu s maximálně staženým jasem. Pokud plujete místy, kde plotter nepotřebujete, rovnou ho vypněte. Pokud ho potřebujete jen občas, můžete ho po použití zakrýt plastovým krytem, abyste ho nemuseli za chvíli restartovat.
Jen pro úplnost ještě dodám, že v podpalubí musí být tma a v případě nutnosti rozsvícení použijte jen červené světlo.
10844
Související články
Konec papírových map
Konec papírových map
Britský vydavatel papírových map příští rok s tiskem na papír končí. Zůstanou piloty a podobné navigační publikace, ale papírové mapy se již vydávat nebudou. Vše jen digitálně…
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?
Nebezpečná halza? Co dělat?
Nebezpečná halza? Co dělat?
Halza může být nebezpečná. Když ji nezvládneme. Mnozí méně zkušení jachtaři se jí bojí. Mnozí nezkušení na druhou stranu žádné obavy nemají.