Search
× Search
Ovládací prvky hlavní plachty
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Ovládací prvky hlavní plachty

Jakými ovládacími prvky disponuje hlavní plachta? S čím vším můžeme pracovat, abychom pluli rychleji? Kdo poprvé usedne na jachtu, zdá se mu, že tím jediným je otěž hlavní plachty. Je to ale trochu složitější…

Výtah hlavní plachty

Výtah plachty neslouží jen k tomu, by plachtu vytáhl na stěžeň. Zároveň plachtu také tvaruje. Obecně můžeme práci s výtahem shrnout velmi jednoduše. Více větru vyžaduje větší dotažení výtahu. Ve slabém větru výtah naopak mírně povolujeme. Výtah dotahujeme na stoupačku a povolujeme na zaďák. To je jednoduché shrnutí.

Dotažením výtahu posouváme nejhlubší část profilu plachty dopředu. Zadní část plachty je plošší.

Také na jachtách s rolovací hlavní plachtou je možné pracovat s výtahem. Je-li výtah protažen k vinšně a stoperu, je možné ho u vytažené plachty povolovat a přitahovat.

Foto UK Sailmakers

Foto UK Sailmakers

Cunningham
Cunningham

Cunningham na běžné jachtě obvykle nenajdete. Je to lanko, které dotahuje přední lem hlavní plachty proti výtahu, tedy dolů. Jeho funkce je podobná jako funkce výtahu. Protože jde spíše o závodní prvek, nebudeme se mu blíže věnovat.

 

Foto archiv

Foto archiv

Outhaul
Outhaul

Outhaul vytahuje spodní lem hlavní plachty dozadu. U rolovacích plachet je to právě to lano, kterým plachtu vytahujete po ráhně. Outhaul dopíná, tedy vyplošťuje, spodní třetinu plachty.

Použijeme-li zobecnění, na stoupačce outhaul dotahujeme, na zaďák povolujeme, abychom zvýšili výkon plachty.

Foto archiv

Foto archiv

Kiking
Kiking 

Kiking ovládá twist, tedy přetočení zadního lemu hlavní plachty ve chvíli, kdy není plně dotažena otěž hlavní plachty. Pokud je otěž plachty povolená, má ráhno tendenci se zvedat, kiking tomu zabrání.

Pomocí kikingu regulujeme správný úhel nastavení profilu plachty na vítr v celé její výši.

Foto archiv

Foto archiv

Traveler na střeše nástavby.
Traveler (otěžový vozík)

Otěžový vozík umožňuje měnit úhel plachty vůči větru bez toho, abychom měnili twist, neboli přetočení plachty v její horní části. V poryvech je proto vhodné povolovat hlavní plachtu na traveleru a nikoli na otěži, která změní celé nastavení hlavní plachty (na turistických jachtách obtížně proveditelné).

Traveler je také užitečný při nastavení plachty a stoupačku. Ve slabém větru je dobré, pokud je v horní části hlavní plachty určitý twist. Dosáhneme toho tak, že přetáhneme traveler mírně do návětří. Tak při nastavení ráhna na středu jachty máme mírně povolenou otěž a plachta (při povoleném kikingu) má v horní části požadovaný twist.

Foto Pavel Nesvadba

Foto Pavel Nesvadba

Otěž hlavní plachty
Otěž hlavní plachty

Otěž hlavní plachty ovlivňuje úhel nastavení ráhna na vítr a twist plachty. Twist plachty otěž ovlivňuje při plavbě na stoupačku. Spolu s ní má vliv i pozice traveleru. Na boční a zadní vítr ovlivňuje twist kiking, otěž určuje jen úhel na vítr.

Vidíte, že ovládacích prvků hlavní plachty je celá řada. Na některých charterových jachtách se však budete muset smířit s tím, že ne všechny jsou použitelné (v určitých případech dokonce skoro žádné...)

 

7068
Na horu