Odpad v moři
Mnozí máte letošní plavbu za sebou. S pravděpodobností hraničící s jistotou jste se v moři setkali s odpadem všech možných podob. Pro oživení paměti chceme připomenout důležitá fakta.
Kdo máte plavbu před sebou, následující řádky jsou pro vás varováním, na co se máte připravit.
Odpadem jsou dnes již zamořena všechna moře na planetě bez výjimky. Ještě před pár lety byli někteří jachtaři schopni do moře házet alespoň plechovky. I tomu snad už dnes odzvonilo. Přesto si stále mnoho odpadu najde do moře cestu i z palub jachet.
Nejčastěji na plážích najdete cigaretové špačky, tedy vajgly. Mnozí kuřáci jsou přesvědčeni, že se hned rozpadnou. Podívejte se na obrázek. Vajgl se může oceánem potulovat až 5 let (některé zdroje uvádějí ještě dvojnásobně déle). Dost dlouho na to, aby mnohým znechutil koupání, že?
Hliníkové plechovky, které ještě před několika lety posádky do moře házely, tam vydrží ještě 200 let. Ještě po 4 generace budou zdobit dna zátok.
Mikroténové sáčky budou v moři dalších 20 let. Plastové láhve 450 let. A stejně dlouho v přírodě vydrží nevinná zahozená dětská plínka.
Vypadá to, že jsme se do historie zapsali minimálně na několik generací.
7733
Související články
Jak je to s odpadem na jachtách
Jak je to s odpadem na jachtách
Odstraňování odpadů z jachet na moři dle přílohy V k úmluvě MARPOL 73/78
Soumrak zinkových anod
Soumrak zinkových anod
Ochrana životního prostředí získává stále více na váze i v rekreačním jachtingu. V tažení za minimalizaci negativních dopadů plavby na ekosystémy se hledají materiály, technologie či řešení, které by mohly nahradit ty stávající. Týká se to i ochrany před galvanickou korozí, kterou dosud v jachtingu obstarávaly zinkové anody.
Sicílie krásná, tajemná, špinavá
Sicílie krásná, tajemná, špinavá
Čím vás zaskočí Sicílie? Co je tak překvapivé na největším ostrově ve Středomoří s 5 miliony obyvatel?