Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Nenasytný Otesánek
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Nenasytný Otesánek

Čína je nenažraný Otesánek, který zalehl celé Jihočínské moře a odmítá se hnout. Využívá své tloušťky. Nikdo ho nedokáže vystrnadit. O víkendu zaútočila u Spratlyových ostrovů čínská pobřežní stráž na filipínskou zásobovací loď vodním dělem a zabránila jí splnit zásobovací misi. 

Čína si nárokuje svrchovanost nad téměř celým Jihočínským mořem. Z pohledu Pekingu je celá věc jasná. Jiho-čínské moře.  Název jasně říká, kdo je vlastníkem této části světa. Mezinárodní společenství tento zábor odmítá, Malajsie, Vietnam, Brunej, Tchaj-wan a Filipíny si na určité oblasti činí dílčí nároky. Bohužel jde v porovnání s Otesánkem o střízlíky, kteří mohou do vykrmeného rozvaleného těla tak maximálně šťourat klacíky. Ošklivá situace, ve které největší bijec v ulici terorizuje všechny kolem. Právu navzdory.

Filipíny v neděli obvinily čínskou pobřežní stráž, že v Jihočínském moři zablokovala filipínskou vojenskou zásobovací loď, a odsoudily "nepřiměřené a útočné akce" proti svým plavidlům.

Čínská pobřežní stráž oponovala, že v souladu s čínským zákonem zavedla nezbytné kontroly, aby odradila filipínské lodě, které obvinila z nedovoleného vniknutí na území a převozu nelegálního stavebního materiálu.

Filipínská zásobovací loď měla za úkol rotaci osazenstva Ayungin Shoal, což je mělčina, na kterou Filipínci navedli odstavený vrak z druhé světové války. Ve zrezivělé trosce pobývá malá filipínská posádka, která má za úkol zabránit čínskému záboru.

Čína podobné vojenské zábory mělčin a útesů provádí také, ale na rozdíl od Filipín ve velkém stylu. Nasypává umělé ostrovy, staví letiště, přístavy, vyzbrojuje získané základny raketami. Souboj Filipín s Čínou je bojem Davida s Goliášem.

Filipíny ale nejsou v tomto souboji tak docela sami. Vzniká výbušná situace.

Ministerstvo zahraničí USA po incidentu uvedlo, že "opakované hrozby Číny vůči status quo v Jihočínském moři (přímo) ohrožují mír a stabilitu v regionu" a že Washington stojí tváří v tvář těmto "nebezpečným akcím" na straně svých filipínských spojenců.

"Spojené státy znovu potvrzují, že ozbrojený útok na filipínská veřejná plavidla, letadla a ozbrojené síly - včetně pobřežní stráže v Jihočínském moři - by vyvolal závazky USA v oblasti vzájemné obrany podle článku IV smlouvy o vzájemné obraně mezi USA a Filipínami z roku 1951," uvádí se v prohlášení.

Po dlouhých letech klidu se na světě rodí jedno ohnisko nebezpečného požáru za druhým. Zdá se, jako by si rozdmýchávači ohňů neuvědomovali, že velký požár může zahubit nejen jejich nepřátele, ale i je samotné.

 

447
Na horu