Nenasytný Otesánek
Čína je nenažraný Otesánek, který zalehl celé Jihočínské moře a odmítá se hnout. Využívá své tloušťky. Nikdo ho nedokáže vystrnadit. O víkendu zaútočila u Spratlyových ostrovů čínská pobřežní stráž na filipínskou zásobovací loď vodním dělem a zabránila jí splnit zásobovací misi.
Čína si nárokuje svrchovanost nad téměř celým Jihočínským mořem. Z pohledu Pekingu je celá věc jasná. Jiho-čínské moře. Název jasně říká, kdo je vlastníkem této části světa. Mezinárodní společenství tento zábor odmítá, Malajsie, Vietnam, Brunej, Tchaj-wan a Filipíny si na určité oblasti činí dílčí nároky. Bohužel jde v porovnání s Otesánkem o střízlíky, kteří mohou do vykrmeného rozvaleného těla tak maximálně šťourat klacíky. Ošklivá situace, ve které největší bijec v ulici terorizuje všechny kolem. Právu navzdory.
Filipíny v neděli obvinily čínskou pobřežní stráž, že v Jihočínském moři zablokovala filipínskou vojenskou zásobovací loď, a odsoudily "nepřiměřené a útočné akce" proti svým plavidlům.
Čínská pobřežní stráž oponovala, že v souladu s čínským zákonem zavedla nezbytné kontroly, aby odradila filipínské lodě, které obvinila z nedovoleného vniknutí na území a převozu nelegálního stavebního materiálu.
Filipínská zásobovací loď měla za úkol rotaci osazenstva Ayungin Shoal, což je mělčina, na kterou Filipínci navedli odstavený vrak z druhé světové války. Ve zrezivělé trosce pobývá malá filipínská posádka, která má za úkol zabránit čínskému záboru.
Čína podobné vojenské zábory mělčin a útesů provádí také, ale na rozdíl od Filipín ve velkém stylu. Nasypává umělé ostrovy, staví letiště, přístavy, vyzbrojuje získané základny raketami. Souboj Filipín s Čínou je bojem Davida s Goliášem.
Filipíny ale nejsou v tomto souboji tak docela sami. Vzniká výbušná situace.
Ministerstvo zahraničí USA po incidentu uvedlo, že "opakované hrozby Číny vůči status quo v Jihočínském moři (přímo) ohrožují mír a stabilitu v regionu" a že Washington stojí tváří v tvář těmto "nebezpečným akcím" na straně svých filipínských spojenců.
"Spojené státy znovu potvrzují, že ozbrojený útok na filipínská veřejná plavidla, letadla a ozbrojené síly - včetně pobřežní stráže v Jihočínském moři - by vyvolal závazky USA v oblasti vzájemné obrany podle článku IV smlouvy o vzájemné obraně mezi USA a Filipínami z roku 1951," uvádí se v prohlášení.
Po dlouhých letech klidu se na světě rodí jedno ohnisko nebezpečného požáru za druhým. Zdá se, jako by si rozdmýchávači ohňů neuvědomovali, že velký požár může zahubit nejen jejich nepřátele, ale i je samotné.
705
Související články
Ztroskotání na Sachalinu, hrozí ekologická katastrofa
Ztroskotání na Sachalinu, hrozí ekologická katastrofa
Čínská nákladní loď ztroskotala na ruském ostrově Sachalin. Zatím nedošlo k úniku paliva, ale vlny se snaží, co mohou, aby narušily integritu trupu. 190 metrů dlouhá loď představuje velké nebezpečí pro životní prostředí.
Čínské plány na nepřátelskou podvodní kabeláž
Čínské plány na nepřátelskou podvodní kabeláž
Vypadá to, že hra na ničení nepřátelských podmořských kabelů má více hráčů než jen Rusko. Čína již delší dobu pracuje na speciálním zařízení k této hře určenému.
Dánové, Němci a Švédové hlídají podezřelou loď
Dánové, Němci a Švédové hlídají podezřelou loď
Čínská nákladní loď Yi Peng 3 je podezřelá. Je zakotvená v Kattegatu a hlídá ji ne jedna, ne dvě, ale rovnou tři lodě pobřežní stráže. Dánská, byla na místě první, k ní se přidali Švédové a Němci.