Nenasytný Otesánek
Čína je nenažraný Otesánek, který zalehl celé Jihočínské moře a odmítá se hnout. Využívá své tloušťky. Nikdo ho nedokáže vystrnadit. O víkendu zaútočila u Spratlyových ostrovů čínská pobřežní stráž na filipínskou zásobovací loď vodním dělem a zabránila jí splnit zásobovací misi.
Čína si nárokuje svrchovanost nad téměř celým Jihočínským mořem. Z pohledu Pekingu je celá věc jasná. Jiho-čínské moře. Název jasně říká, kdo je vlastníkem této části světa. Mezinárodní společenství tento zábor odmítá, Malajsie, Vietnam, Brunej, Tchaj-wan a Filipíny si na určité oblasti činí dílčí nároky. Bohužel jde v porovnání s Otesánkem o střízlíky, kteří mohou do vykrmeného rozvaleného těla tak maximálně šťourat klacíky. Ošklivá situace, ve které největší bijec v ulici terorizuje všechny kolem. Právu navzdory.
Filipíny v neděli obvinily čínskou pobřežní stráž, že v Jihočínském moři zablokovala filipínskou vojenskou zásobovací loď, a odsoudily "nepřiměřené a útočné akce" proti svým plavidlům.
Čínská pobřežní stráž oponovala, že v souladu s čínským zákonem zavedla nezbytné kontroly, aby odradila filipínské lodě, které obvinila z nedovoleného vniknutí na území a převozu nelegálního stavebního materiálu.
Filipínská zásobovací loď měla za úkol rotaci osazenstva Ayungin Shoal, což je mělčina, na kterou Filipínci navedli odstavený vrak z druhé světové války. Ve zrezivělé trosce pobývá malá filipínská posádka, která má za úkol zabránit čínskému záboru.
Čína podobné vojenské zábory mělčin a útesů provádí také, ale na rozdíl od Filipín ve velkém stylu. Nasypává umělé ostrovy, staví letiště, přístavy, vyzbrojuje získané základny raketami. Souboj Filipín s Čínou je bojem Davida s Goliášem.
Filipíny ale nejsou v tomto souboji tak docela sami. Vzniká výbušná situace.
Ministerstvo zahraničí USA po incidentu uvedlo, že "opakované hrozby Číny vůči status quo v Jihočínském moři (přímo) ohrožují mír a stabilitu v regionu" a že Washington stojí tváří v tvář těmto "nebezpečným akcím" na straně svých filipínských spojenců.
"Spojené státy znovu potvrzují, že ozbrojený útok na filipínská veřejná plavidla, letadla a ozbrojené síly - včetně pobřežní stráže v Jihočínském moři - by vyvolal závazky USA v oblasti vzájemné obrany podle článku IV smlouvy o vzájemné obraně mezi USA a Filipínami z roku 1951," uvádí se v prohlášení.
Po dlouhých letech klidu se na světě rodí jedno ohnisko nebezpečného požáru za druhým. Zdá se, jako by si rozdmýchávači ohňů neuvědomovali, že velký požár může zahubit nejen jejich nepřátele, ale i je samotné.
580
Související články
Potopená jaderná ponorka
Potopená jaderná ponorka
Čína se snaží dohnat americkou přesilu ve vojenském námořnictvu. Na cestě k převaze hrají důležitou roli jaderné ponorky. Jedna rozpracovaná se žluté armádě potopila přímo v loděnici Wuchang. Nepříjemná komplikace. Asi jako vyloučení na 5 minut. Konec zápasu to není, nevýhoda ve hře však ano.
Rusák útočí na Ukrajině, Číňan v Jihočínském moři
Rusák útočí na Ukrajině, Číňan v Jihočínském moři
Zatímco Putin hrdinně obětuje životy svého lidu za svoji touhu po moci na Ukrajině, rudý Číňan vystrkuje drápy na východě. Chce schramstnout celé Jihočínské moře geografické logice navzdory. A zasahuje už i do japonských vod.
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětské letadlové lodě jsou velmi hořlavé
Sovětský svaz nebyl na letadlové lodě příliš dobrý. Pomineme-li vrtulníkové lodě (což je dnes každá trochu větší jachta), bylo v loděnicích se srpem a kladivem ve znaku dokončeno jen pět kousků něčeho, co bylo nazýváno letadlovými křižníky. Jejich vlastnosti jsou různě špatné. Ale dobře hoří…