Když čelen překáží
Kratší či delší čelen se objevuje na přídích stále většího počtu jachet. Pomáhá při manipulaci s kotvou a vytahují se na něj plachty typů Code 0, nebo genaker. Má ale i svá negativa. Projevují se, jak jinak, v přístavech.
Standardní způsob odplouvání od mola, u kterého stojíte bokem a tlačí vás na něj vítr, je přes příďový spring. Poslední lano, které máte vyvázané je příďový spring. Na přídi máte fendry, zařazený přední chod, stočené kormidlo k molu. Tlačíte příď na molo a záď se vám vzdaluje, dokud nemůžete vycouvat.
Teď si představte, že tento manévr děláte u mola, které je vyšší než příď vaší jachty. Při manévru s příďovým springem dříve, či později do mola čelenem narazíte. Manévr lze provést, ale musíte být opatrnější a musíte začít couvat od mola dříve. Za určitých situací nemusíte být stočeni dostatečně. V takové situaci můžete zažít nepříjemné trápení.
Na druhou stranu je třeba říci, že moderní jachty vybavené čeleny jsou obvykle také vybavené dvojicí kormidelních listů. Na nich pak manévr se springem příliš nefunguje. Také z toho důvodu jsou obvykle vybaveny příďovými propelery.
Další nevýhodou čelenu je prodloužení lodě. V přístavech mohou nastat potíže, vy však nejste schopni čelen ochránit fendry. V přístavech je čelen pro zlost.
1958
Související články
Jak sami škodíme obrazu jachtingu v médiích
Jak sami škodíme obrazu jachtingu v médiích
Dostat náš závodní jachting do mainstreamových médií není snadné. Mnohdy tomu však házíme klacky pod nohy i my sami. A řešení je na dosah ruky.
Co znamená březnová plavba a co od ní očekávat?
Co znamená březnová plavba a co od ní očekávat?
Nejprve obecně. Na pevnině 16°C a jasná obloha znamenají kraťasy a tričko v kavárně za větrem. Celodenní plavba však bude vyžadovat důkladnější oblečení. Nikoli kraťasy, ale dlouhé kalhoty, fleecová mikina a neprofoukavá bunda. Teprve pak vám bude dobře. A já si pod vrchní vrstvu vezmu ještě lehkou péřovku. Na vodě je chladno, studený vítr a vlhký vzduch. To jsou zesilovače pocitu zimy. Chladné moře také snižuje nad hladinou nejvyšší teploty proti teplotám avizovaným na břehu.
Elektrolýza a galvanická koroze
Elektrolýza a galvanická koroze
Tyto tiché a nenápadné jevy, které jsou ve slané vodě vždy přítomné, mají velmi negativní vliv na zanořené části plachetnice vyrobené z kovu, zvláště pokud je nijak nechráníme. Přítomny jsou samozřejmě i ve sladké vodě, jen nejsou tak agresivní. Pod vodou nám probíhají dva velmi podobné degradační procesy, ten první se nazývá elektrolýza a ten druhý galvanická koroze.