Když bouře zničí jachtu
Náš čtenář Viktor Raška položil otázku, co se stane v případě, když s charterovou jachtou ztroskotá. Dotaz jsme přesměrovali na majitele největší české charterové společnosti Bemex Boot.
Viktor Raška
Lodní noviny čtu pravidelně a jako začínající jachtař zde nacházím mnoho inspirace. V návaznosti na stávající situaci v Chorvatsku se na Vás obracím s námětem na nový článek. Zajímalo by mne, co čeká posádku a kapitána po nehodě, při níž dojde ke ztrátě lodě (potopení, úplné vyplacení na břeh). Za předpokladu, že nejsou ranění, by mne především zajímalo, jak následně může vypadat komunikace s charterovkou, co čeká kapitána a jak se vše řeší finančně. Jednou jsem se dostal do situace, kdy jsem zápasil s nehlášenou bouří na kotvě ve větru 55 uzlů v nárazech a musím uznat, že se jednalo o perfektní zkušenost, když jsme to zvládli. Ale sám nevím, co by mne čekalo, kdybychom skončili jako někteří v posledních dnech na Jadranu. Díky a zdravím. Viktor
Vladislav Bezecný, majitel společnosti Bemex Boot
Zřejmě jde o dotaz, který je reakcí na potopený Lagoon 42. Pro tento případ mám i konkrétní info, protože se jednalo katamarán od nás ze základny, naštěstí ne náš, ale našeho chorvatského partnera na mole. Skipper dostal jen na kapitanátu pokutu 3.000 Kn za svůj podíl viny, protože prý měl předvídat, hlídat počasí a při jeho zhoršení opustit nevhodné místo na kotvení. Jinak u charterovky pak standardní postup. Pokud nemá klient pojištěnou kauci tak mu kauce samozřejmě propadá. Horší je ale psychická a majetková újma posádky. Přišli úplně o všechno a byli prý na hraně psychického zhroucení. Zážitek to musel být opravdu nezáviděníhodný.
7007
Související články
Nová pravidla pro plavbu, kotvení a vyvazování v Chorvatsku
Nová pravidla pro plavbu, kotvení a vyvazování v Chorvatsku
Zákaz vyvazování ke stromům, plavba v blízkosti vyhrazených koupališť vymezena vzdáleností, či zákazy kotvení, které mohou vydat kapitanáty. Pravidla bezpečnosti plavby v Chorvatsku se mění a jachtaři by měli o změnách vědět.
Britské letectvo zaútočilo na Chorvatsko
Britské letectvo zaútočilo na Chorvatsko
Chorvatský vzdušný prostor atakuje britské vojenské letectvo. Útoky probíhají v okolí Zadaru. Hrvatsko ratno zrakoplovstvo nestíhá a Britové již obsadili letiště v Zadaru.
Cena přístavů okolo Šibeniku a jedno příjemné tajemství
Cena přístavů okolo Šibeniku a jedno příjemné tajemství
Kolik zaplatíte za přístavy v Šibenicko-kninské županiji? A víte, že je zde možnost také nemálo ušetřit?