Search
× Search
Jak správně nastavit genu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak správně nastavit genu

Jak správně nastavit genu? Co vše mohu pro její správný trim použít? Postačí jen dotáhnout otěž? To jsou otázky, které si klade nejeden začínající jachtař.

Na charterové lodi si většina posádek vystačí jen s dotažením otěže. Jakékoli jiné trimovací prvky jakoby ani nebyly. To je málo nejen pro výborné nastavení plachty, ale také pro nastavení i jen dobré.

Napnout výtah


Než začneme s plachtou pracovat, podíváme se, jak je napnutý výtah, respektive přední lem. Velmi často bývá výtah na charterové lodi povolený.
Jak dotáhneme výtah, pokud není veden na vinšnu v kokpitu, ale je ukončen na stěžni? Je to snadné, vytáhneme jedno z lan, které vede od stěžně přes kladky do kokpitu a nahradíme ho výtahem geny. Pak můžeme výtah napnout podle potřeby. Dotahujeme výtah, dokud nezmizí z předního lemu plachty vrásky. Ve slabém větru může být výtah mírně volnější, v silném je třeba, aby byl dotaženější. Stejně tak volnější na zaďák a bočák a dotažený na stoupačku.

Nastavit otěžové vozíky


Nastavitelné otěžové vozíky jsou nastavitelné proto, aby byly nastavovány. Nebojte se jimi posouvat. Regulujete hloubku profilu v dolní části plachty a twist (otevření) na zadním lemu v části horní. Bude-li otěžový vozík příliš daleko vzadu, bude profil plachty ve spodní části plochý a na zadním lemu bude v horní části velký twist. Plachta bude v horní části otevřená a bude ztrácet výkon. To se může hodit v silném větru. Nebude třeba ihned refovat.

Posuneme-li vozík dopředu, budeme dotahovat především zadní lem a plachta bude mít jen minimální nebo žádný twist. Za slabšího větru tak nebudeme ztrácet výkon.

Při nastavování pozice otěžového vozíku budeme sledovat špiónky po celé délce předního lemu plachty. Nestačí, aby ve správné pozici byly jen ty spodní, je třeba srovnat i špiónky výše na plachtě. Tím zajistíme ideální profil a twist v celé výšce plachty. Pokud vítr bude sílit a bude třeba ubrat výkon, posuneme vozíky dozadu.

 

Na stoupačku k vantům

Plujeme-li na stoupačku, snažíme se genu dotáhnout u zadního lemu téměř až k vantům. U vantu by měla být mezera na pěst. Pokud plachtu dotahujeme méně, nemůžeme se divit, že jiní lépe stoupají.


Dotáhneme zadní stěh
Na schopnost stoupat bude mít velký vliv zmenšení průvěsu stěhu předního. Pokud vidíme, že se přední stěh prohýbá, nebudeme se bát dotáhnout stěh zadní. Čím je vítr silnější, tím více dotahujeme zadní stěh a naopak.


Jezdit na špióny


Základem pro maximální využití potenciálu lodě, je správné kormidlování. Kormidelník by se měl snažit jet podle špiónů. Chce to trpělivost a soustředění.
Špiónky by měly (na obou stranách plachty) ubíhat po plachtě v horizontálním směru. Tak ukazují, že je proudění kolem plachty laminární. Pokud jsou vnější špióny OK a vnitřní utíkají nahoru, je třeba odpadnout, pokud je to naopak, OK jsou vnitřní a vnější utíkají, musíme vyostřit.

10053
Na horu