Search
× Search
I náš plast končí v mořích a oceánech
Theodor Anfilov
/ Kategorie: Zajímavosti

I náš plast končí v mořích a oceánech

Na našem facebookovém profilu mnoho čtenářů argumentuje tím, že plast v mořích nepochází ze západního světa. Vypadá to, že je to velký omyl. Jsme spoluzodpovědní za miliony tun plastů v třetím světě.

Do třetího světa směřuje ročně více než miliarda kilogramů plastového odpadu z Německa, USA a Japonska. Recyklováno z toho bylo jen 9 %. Co se stane se zbytkem odpadu? Kde skončí? Tváříme se, že jsme problém nakládánmí s plastovým odpadem vyřešili. Přitom ho jen převezeme na druhý konec světa a zavřeme oči.

Níže uvedený text se tohoto problému týká. Pochází ze serveru www.gcaptain.com

Úředníci ze 187 zemí, kteří se účastní jednání UNEP (Program OSN pro životní prostředí), zvažují právně závazné změny Basilejské úmluvy o odpadech, které by regulovaly obchod s vyřazenými plasty.

Na základě návrhu předloženého Norskem a podpořeného Japonskem a několika africkými zeměmi, by přeprava smíšeného nebo plastového odpadu pro recyklaci (který není nebezpečný), byla zařazena do seznamu látek vyžadujících předchozí souhlas dovozců.

Je tu ale problém, Spojené státy totiž neratifikovali smlouvu z roku 1989, což může danou situaci velice zkomplikovat. Je možné, že budou vést vlastní jednání s potenciálními dovozci.

Čína přestala zpracovávat odpady z jiných zemí v roce 2017, což vedlo k tomu, že více plastových odpadů bylo odkloněno do jihovýchodní Asie, zejména Thajska, Indonésie a Malajsie. Tento region je už odpadem přetížen, což může vést k dalším problémům.

Je nejvyšší čas se podívat pravdě do očí a přiznat si, že jde o daleko větší problém, než si je většina světové populace ochotna přiznat.

 

4582
Na horu