I náš plast končí v mořích a oceánech
Na našem facebookovém profilu mnoho čtenářů argumentuje tím, že plast v mořích nepochází ze západního světa. Vypadá to, že je to velký omyl. Jsme spoluzodpovědní za miliony tun plastů v třetím světě.
Do třetího světa směřuje ročně více než miliarda kilogramů plastového odpadu z Německa, USA a Japonska. Recyklováno z toho bylo jen 9 %. Co se stane se zbytkem odpadu? Kde skončí? Tváříme se, že jsme problém nakládánmí s plastovým odpadem vyřešili. Přitom ho jen převezeme na druhý konec světa a zavřeme oči.
Níže uvedený text se tohoto problému týká. Pochází ze serveru www.gcaptain.com
Úředníci ze 187 zemí, kteří se účastní jednání UNEP (Program OSN pro životní prostředí), zvažují právně závazné změny Basilejské úmluvy o odpadech, které by regulovaly obchod s vyřazenými plasty.
Na základě návrhu předloženého Norskem a podpořeného Japonskem a několika africkými zeměmi, by přeprava smíšeného nebo plastového odpadu pro recyklaci (který není nebezpečný), byla zařazena do seznamu látek vyžadujících předchozí souhlas dovozců.
Je tu ale problém, Spojené státy totiž neratifikovali smlouvu z roku 1989, což může danou situaci velice zkomplikovat. Je možné, že budou vést vlastní jednání s potenciálními dovozci.
Čína přestala zpracovávat odpady z jiných zemí v roce 2017, což vedlo k tomu, že více plastových odpadů bylo odkloněno do jihovýchodní Asie, zejména Thajska, Indonésie a Malajsie. Tento region je už odpadem přetížen, což může vést k dalším problémům.
Je nejvyšší čas se podívat pravdě do očí a přiznat si, že jde o daleko větší problém, než si je většina světové populace ochotna přiznat.
4826
Související články
Jak je to s odpadem na jachtách
Jak je to s odpadem na jachtách
Odstraňování odpadů z jachet na moři dle přílohy V k úmluvě MARPOL 73/78
Soumrak zinkových anod
Soumrak zinkových anod
Ochrana životního prostředí získává stále více na váze i v rekreačním jachtingu. V tažení za minimalizaci negativních dopadů plavby na ekosystémy se hledají materiály, technologie či řešení, které by mohly nahradit ty stávající. Týká se to i ochrany před galvanickou korozí, kterou dosud v jachtingu obstarávaly zinkové anody.
Jak zlikvidovat laminátovou loď
Jak zlikvidovat laminátovou loď
Mezi vlastníky zejména motorových jachet zlidověl bonmot, že v životě majitele lodi jsou dva obzvlášť šťastné dny: první, když převezme svou novou loď, a druhý, když se jí zbaví. Jsou ale i tací vlastníci, jimž loď dělá radost po celou dobu své životnosti, a rozluka má tak podobu posledního sbohem. Jak vlastně správně laminátovou loď zlikvidovat?