Hlubší nebo plošší gena
Jaký je rozdíl mezi hlubším profilem geny a profilem, který je plošší. K čemu se hodí profil hluboký a kdy naopak preferujeme plochý profil?
Nejprve se podíváme na to, čím se vyznačuje profil hluboký. Takový profil plachty produkuje velký výkon. Nevýhodou je větší odpor, větší naklánění jachty. Jachta nestoupá tak vysoko.
U ploššího profilu je výkon menší, stejně tak je menší naklánění jachty a lepší stoupání proti větru.
Kdy se nám co hodí?
Popluji-li na relativně klidné hladině, mohu se snažit maximálně využít stoupavost lodě, to znamená, že vsadím na plošší profil. Stejně tak se sílícím větrem je plošší profil žádoucí, protože se zmenšuje odpor, jachta se méně naklání a není třeba hned refovat.
Hlubší profil naopak může být řešením ve vlnách, kdy potřebujeme více energie k jejich překonávání. Je důležité, aby jachtu každá vlna nezastavila, proto potřebuje vyšší výkon.
Ovládací prvky
Jakými ovládacími prvky měníme hloubku profilu geny? Svoji roli v této bitvě hraje především napětí předního stěhu, pozice otěžových vozíků a dotažení otěží. Dotahuji-li přední stěh, profil plachty zplošťuji.
Posouvám-li otěžový vozík dopředu, profil plachty se stává hlubší (a zároveň zavíráme zadní lík v horní části plachty) což je výhodné ve vlnách, protože plachta a tedy i jachta mají větší výkon.
943
Související články
Označte si výtah hlavasky
Označte si výtah hlavasky
Víte, proč je dobré si na jachtě s klasickým refováním označit výtah u stoperu? Jak vám to usnadní život?
Kde má být posádka za bezvětří
Kde má být posádka za bezvětří
Hladina je jako zrcadlo a vy potřebujete udržet loď v pohybu. Co má dělat posádka, aby pohybu jachty neškodila, aby pomohla vymáčknout maximum?
Jednoduchý trim geny a hlavní plachty
Jednoduchý trim geny a hlavní plachty
Trim plachet je stále znovu opakovanou slabinou rekreačních jachtařů. Přitom pro základní jednoduchý trim stačí málo, velmi málo.