Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Hlubší nebo plošší gena
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Hlubší nebo plošší gena

Jaký je rozdíl mezi hlubším profilem geny a profilem, který je plošší. K čemu se hodí profil hluboký a kdy naopak preferujeme plochý profil?

Nejprve se podíváme na to, čím se vyznačuje profil hluboký. Takový profil plachty produkuje velký výkon. Nevýhodou je větší odpor, větší naklánění jachty. Jachta nestoupá tak vysoko.

U ploššího profilu je výkon menší, stejně tak je menší naklánění jachty a lepší stoupání proti větru.

Kdy se nám co hodí?

Popluji-li na relativně klidné hladině, mohu se snažit maximálně využít stoupavost lodě, to znamená, že vsadím na plošší profil. Stejně tak se sílícím větrem je plošší profil žádoucí, protože se zmenšuje odpor, jachta se méně naklání a není třeba hned refovat.

Hlubší profil naopak může být řešením ve vlnách, kdy potřebujeme více energie k jejich překonávání. Je důležité, aby jachtu každá vlna nezastavila, proto potřebuje vyšší výkon.

Ovládací prvky

Jakými ovládacími prvky měníme hloubku profilu geny? Svoji roli v této bitvě hraje především napětí předního stěhu, pozice otěžových vozíků a dotažení otěží. Dotahuji-li přední stěh, profil plachty zplošťuji.

Posouvám-li otěžový vozík dopředu, profil plachty se stává hlubší (a zároveň zavíráme zadní lík v horní části plachty)  což je výhodné ve vlnách, protože plachta a tedy i jachta mají větší výkon.

617
Na horu