Základy turbíny, jaké svět neviděl
Největší skotská mořská větrná farma Seagreen si připsala další rekordní zápis. Žádná mořská turbína dosud „nezapustila kořeny“ v hloubce přesahující 58 metrů. Nová meta skotského windparku je 58,6 metru.
Větné elektrárny na moři mají různé základny, díky nimž stojí a udržují danou polohu. Některé mají plovoucí základnu, jiné jsou ukotveny v zemi. Typů tohoto ukotvení je několik, v závislosti na hloubce. V největších hloubkách se používá základ tvořený masivními třemi či čtyřmi pilíři, jemuž se v angličtině říká jacket.
Zmíněný rekord si připsal základ pro 112. turbínu skotského parku, který se zakousl do dna v hloubce 58,6 metru. Rekordní jacket na místo instalovala třetí největší částečně ponořitelná jeřábová loď na světě Saipem 7000. Dosavadní rekord držel jiný jacket v parku Seagreen, který byl v říjnu 2022 instalován v hloubce 57,4 metru. Farma Seagreen je společným podnikem společností SSE Renewables a TotalEnergies.
Větrná farma o výkonu 1,1 GW bude mít 114 větrných turbín Vestas V164 o výkonu 10 MW a bude vyrábět dostatek elektřiny pro více než 1,6 milionu britských domácností. Poprvé začala farma dodávat proud do sítě v srpnu 2022 a očekává se, že definitivně bude uvedena do provozu ještě letos.
SSE Renewables chce do konce tohoto desetiletí v Británii investovat více než 24 miliard liber v rámci iniciativy Net Zero Acceleration Plan. To obnáší investice do čistých zdrojů energie a navazující infrastruktury ve výši 7 milionů liber denně.
Skotsko ve velkém sází na offshore větrnou energetiku a tamní vláda bude toto odvětví podporovat v rámci transformace energetiky. Masivní investice do rozvoje větrné energetiky dokonce ze Skotska postupem času udělaly jednoho z globálních lídrů v tomto oboru.
Přestože SSE Renewables je aktuálně jedním z nejpilnějších stavitelů turbín na světě, její úsilí není dostatečné k tomu, aby vedlo k cíli vytyčenému Londýnem. Tím je 50 GW větrné energie na moři v roce 2030.
413
Související články
Nizozemci kvůli ptákům zastavují turbíny
Nizozemci kvůli ptákům zastavují turbíny
Nizozemské ministerstvo energetiky vyzkoušelo nový přístup k ochraně hejn stěhovavých ptáků před nebezpečím, které představují větrné turbíny na moři. Lopatky turbín skutečně pokosí v Evropě pravděpodobně stovky tisíc ptáků ročně, nicméně hlavním viníkem úbytku ptáků na kontinentu je intenzivní zemědělství a vůbec hospodaření s krajinou. To ale nebudí takové vášně jako relativně stále nové odvětví větrné energetiky.
Ulstein stvořil novou lodní třídu. Bude stavět turbíny
Ulstein stvořil novou lodní třídu. Bude stavět turbíny
Norský stavitel lodí Ulstein vytvořil novou třídu plavidel speciálně určenou pro instalaci základů mořských větrných elektráren o jedné pilotě. Právě pro tento účel je trup na zádi opatřen „výřezem“ pro spouštění těžkých pilot, které bude mít na starosti jeřáb na palubě. Základy turbín o jedné pilotě jsou nejběžnějším typem základů mořských turbín ukotvených do dna.
Autonomní průzkumník pro energetiky
Autonomní průzkumník pro energetiky
Americká loděnice Safe Boats představila nové autonomní plavidlo pro průzkum oceánů nazvané Merlin. Projekt, který vznikl ve spolupráci s firmami Mythos AI, Echo81 a World Marine Design, má sloužit speciálně pro potřeby amerických větrných elektráren na moři.