Ulstein stvořil novou lodní třídu. Bude stavět turbíny
Norský stavitel lodí Ulstein vytvořil novou třídu plavidel speciálně určenou pro instalaci základů mořských větrných elektráren o jednom pilotu. Právě pro tento účel je trup na zádi opatřen „výřezem“ pro spouštění těžkých pilotů, které bude mít na starosti jeřáb na palubě. Základy turbín o jednom pilotu jsou nejběžnějším typem základů mořských turbín ukotvených do dna.
Již název třídy U-Stern odkazuje k tvaru zádi uzpůsobenému účelu lodi. U výřezu pro piloty je mohutná sklopná objímka. Při instalaci základu posádka umístí pilotu do objímky a poté pomocí lodního jeřábu zvedne horní konec piloty a sklopí ji do vody. Monopilot v žádném okamžiku nevisí volně ve vzduchu a není nesen pouze jeřábem, jak bývá u současných instalačních plavidel běžné.
Celý proces instalace se odehrává v ose lodi, což je praktické, jelikož odpadá potřeba loď otáčet a vytvářet závětří. Tím se také uspoří pohyb lodi a spotřeba paliva. Úspora paliva jen díky tomu podle výrobce dosáhne až 25 procent. Výřez na zádi zároveň chrání proces spouštění pilíře před vlnami.
Ulstein koncept vyvíjel dva roky. „Tvar a umístění výřezu byly přesně vyladěny s pomocí analýzy CFD (výpočetní dynamika kapalin) a analýzy pohybu, aby byl v souladu s jeřábem a dalším vybavením,“ říká vedoucí námořní architekt Ulstein Design & Solutions Ko Stroo.
Loděnice Ulstein věří, že její U-Stern bude obzvláště atraktivním řešením, protože větrné turbíny jsou stále vyšší a jejich základy těžší.
Jak dodává výkonný ředitel Ulsteinu Edwin van Leeuwen, plavidlo U-Stern rozhodně není jednoúčelové. „Je vhodné i pro instalaci plášťů a další těžké montážní práce. V uplynulých měsících jsme loď představili významným dodavatelům a provozovatelům a mnozí jej považují za nejperspektivnější řešení pro instalaci nové generace jednopilotových základů.“
357
Související články
Nizozemci kvůli ptákům zastavují turbíny
Nizozemci kvůli ptákům zastavují turbíny
Nizozemské ministerstvo energetiky vyzkoušelo nový přístup k ochraně hejn stěhovavých ptáků před nebezpečím, které představují větrné turbíny na moři. Lopatky turbín skutečně pokosí v Evropě pravděpodobně stovky tisíc ptáků ročně, nicméně hlavním viníkem úbytku ptáků na kontinentu je intenzivní zemědělství a vůbec hospodaření s krajinou. To ale nebudí takové vášně jako relativně stále nové odvětví větrné energetiky.
Základy turbíny, jaké svět neviděl
Základy turbíny, jaké svět neviděl
Největší skotská mořská větrná farma Seagreen si připsala další rekordní zápis. Žádná mořská turbína dosud „nezapustila kořeny“ v hloubce přesahující 58 metrů. Nová meta skotského windparku je 58,6 metru.
Norsko testuje nový koncept: desítky turbín na jedné konstrukci
Norsko testuje nový koncept: desítky turbín na jedné konstrukci
Vyšší produktivita s nižšími náklady. To jsou očekávané přínosy nového konceptu mořské větrné farmy, který chystá společnost Wind Catching Systems. Projekt získal grant 2,1 milionu dolarů (53 milionů korun) od společnosti Enova vlastněné norským ministerstvem pro klima a životní prostředí.