Search
× Search
Autonomní průzkumník pro energetiky
Jan Koukal

Autonomní průzkumník pro energetiky

Americká loděnice Safe Boats představila nové autonomní plavidlo pro průzkum oceánů nazvané Merlin. Projekt, který vznikl ve spolupráci s firmami Mythos AI, Echo81 a World Marine Design, má sloužit speciálně pro potřeby amerických větrných elektráren na moři.

Merlin je 23 metrů dlouhá loď s polovýtlačným trupem. Motorizaci tvoří dvojice motorů Volvo Penta D13 Hybrid-ready System s technologií IPS. Zároveň je loď připravena na možnost bezemisního provozu s využitím vodíkové technologie od Zero Emission Industries.

Podle Safe Boats jde o první „geofyzikální plavidlo“ v oboru, které lze pořídit přímo od výrobce s plně integrovanou sadou geofyzikálních senzorů navrženou pro americkou větrnou energii na moři.

Senzory dodal partner projektu, výrobce sonarů Echo81. Navigační technologii další z partnerů Mythos AI, který se mimo jiné zabývá právě oblastí námořní autonomie. Systémy Mythos AI jsou navrženy tak, aby automatizovaly průzkum, takže na palubě nemusí být ani posádka, ani oceánografové.

Na třech úrovních paluby jsou přesto k dispozici lůžka pro posádku a techniky, kompletně vybavená koupelna, kuchyňka či pracoviště pro průzkum. Aktivní kontrolu plavby zajišťuje gyroskop Seakeeper, který výrazně zvyšuje stabilitu a pohodlí posádky. Mělký ponor 1,6 m umožňuje lodi provádět různé průzkumné mise a vplouvat i do těch nejmenších přístavů.

Společnost SAFE Boats byla založena v roce 1996, dodává lodě především pro armádu, polici či pobřežní stráž. Klienty má zhruba v 50 zemích světa, včetně Ukrajiny, Nigérie, Kolumbie a Tuniska. Celkem jim již dodala více než 2300 lodí.

236
Na horu