Zajet sólo k finger pier
Jste na palubě sami a potřebujete zajet na místo mezi mola finger pier. Například v Šibeniku. Jak na to?
Na molu nestojí nikdo, aby vám pomohl a na palubě jste sami. V takovém případě se můžete rozhodnout pro zajetí přídí.
Pomalu připlouváte vedle prstu, který vybíhá z hlavního mola (1). Máte připraveno lano se smyčkou na konci. Smyčka je prostrčená pod relingem, vede kolem středového pacholete a na vinšnu u kormidla.
Najedeme vedle prstu tak, abychom stáli přibližně o metr dále od centrálního mola, než je běžné. Zastavíme na zpětný chod jachtu. Odběhneme od kormidla na bok lodě a hodíme smyčku na laně na vazák na konci prstu. Vrátime se do kokpitu, druhý konec lana máme na vinšně u kormidla a dopneme ho.
Zařadíme přední chod, lano napneme, necháme zařazenou rychlost a jachta se stabilizuje bokem vedle prstu (2). Podle větru můžeme kormidlo natočit k molu (příď bude mít tendenci mířit k molu), nebo od mola (příď bude mít tendenci se stáčet od mola).
Pak již můžeme vzít další lana a jachtu vyvážeme tak, jak je třeba (3).
Pokud vás manévrování v přístavech zajímá, máme několik posledních volných míst na třídenním kurzu přístavních manévrů v Chorvatsku, čí místa na kurzech v Praze. K dispozici je i naše kniha Přístavní manévry.
8008
Související články
Jak ochránit široké zádě v přístavech?
Jak ochránit široké zádě v přístavech?
Moderní jachty jsou extrémně široké na zádi. To je velký problém při zajíždění zádí k molu. Rohy na zádi jsou zranitelné a běžně umístěné fendry nepomáhají, protože se při zajíždění odvalí. Jak situaci řešit?
Jak nenamotat mooring (do příďového propeleru)
Jak nenamotat mooring (do příďového propeleru)
Jak se vyhnout nebezpečí zachycení mooringu příďovým propelerem? Jedna možnost, je nepoužívat ho, jsou ale situace, kdy si nepomůžete. Jak tedy na to?
Řešení při bočním větru
Řešení při bočním větru
Ve facebookové skupině jsme sdíleli video, na kterém zajíždění k molu skončilo mohutným karambolem. Video vyvolalo mnoho reakcí. Co k nehodě říci?