Vydrží až do cíle?
Další a další závodníci dojíždějí do cíle Vendée Globe. Pozornost se ale soustředí hlavně na Conrada Colmana, který před pár dny zlomil stěžeň. Podaří se mu doplout do cíle?
Šest závodníků ještě pokračuje ve Vendée Globe. Už nyní mají za sebou 106 dnů samoty na moři. Poslednímu Sebastienu Destremau zbývá do cíle ještě téměř 3000 mil. Je pravděpodobné, že jeho čas přesáhne 120 dnů. 120 dnů samoty na moři! Zkuste si to představit.
Se zlomeným stěžněm
Novozélanďan Conrad Colman již mohl být dávno v cíli. Před týdnem však zlomil stěžeň. Jen 700 mil od cíle. Čtyři dny mu trvalo, než mohl postavit nouzovou takeláž a znovu vyrazit k cíli. Dnes mu zbývá 361 míle do cíle. Za sebou má nebezpečný systém rozdělené plavby u Finisterre, kde je hustý provoz nákladních lodí. Nesnadno se přebíhá přes dálnici, po které jezdí nákladní lodě, pokud se belháte po čtyřech.
Bez jídla a energie
Colman počítá s tím, že na moři stráví ještě 5 dnů. Tedy celkem 111 dnů. Zásoby jídla však měl jen na 100 dnů. A neměl důvod šetřit. Myslel, že už bude doma. Zbývá mu pár polévek v pytlíku a nouzové zásoby v záchranném ostrůvku.
Trochu zhubne.
Horší je to se zásobami energie. Conrad nemá na lodi dieselový motor. Spoléhá se na obnovitelné zdroje energie. Hlavním výrobníkem elektrické energie byl elektromotor Oceanvolt, běžící za plavby na plachty v módu dynama.
S nouzovou takeláží je však pomalý. Pro výrobu energie je nutné plout alespoň 7 uzlů. Oceanvolt nedává.
Proto zbývají zásoby energie v akumulátorech a soláry na střeše nástavby. Colman je stále leští, aby dávaly maximum možného. Přesto dávají málo. A je zataženo. Energii má jen na 4 dny. Do cíle je to 5.
Jak toto skončí?
Polohu lodí najdete zde.
5658
Související články
Vyjádření k videu z Velikonoční regaty
Vyjádření k videu z Velikonoční regaty
Včerejší video z Velikonoční regaty z roku 2011 vzbudilo mezi čtenáři velké emoce. Možná bych řekl, i vzhledem ke stáří videa, zbytečně veliké. Proto přidávám můj názor na situaci na vodě a na reakce, s včerejším videem spojené.
Jak se správně vytáhnout na stěžeň
Jak se správně vytáhnout na stěžeň
Během jachtařských výletů se může stát, že z nějakého důvodu potřebujeme opravit něco na stěžni, nebo zkontrolovat takeláž. Přestane nám svítí kotevní, nebo motorové světlo, uteče nám jeden konec výtahu, nebo třeba jen potřebujeme provléknout lanko pod sálingem. Jak správně postupovat?
Oprava prasklého stěžně v Jižním oceánu
Oprava prasklého stěžně v Jižním oceánu
Třiceticentimetrová prasklina na vrchu stěžně jachty Malizia. Vynikající video z opravy. Stěžeň je vysoký 28 metrů a Will Harris musel strávit skoro celý den na jeho vrcholu v sedáku.