Vydařené mistrovství ČR v team racingu třídy Optimist
Od pátku 5. do neděle 7. listopadu se v Praze na Vltavě jelo mistrovství ČR v team racingu nazvané O krále Prahy. Závod tradičně pořádal Yacht Club CERE. Z původně 14 přihlášených tříčlenných týmů jich nakonec kvůli karanténě závodilo 11 z celé republiky.
Počasí mladým závodníkům tentokrát přálo, byla sice zima, což není v listopadu nic divného, ale celé tři dny foukalo, takže se zkušenému organizačnímu a rozhodcovskému týmu pod vedením předsedy ČSJ Radima Vašíka podařilo odjet velmi pěkný závod a neuvěřitelných 130 rozjížděk – dvě kola základní části a nedělní vyřazovací část. V základní části se jelo systémem každý s každým a pátek i sobota přinesly slabší vítr, v sobou bylo i slunečno. Na neděli přišel silný vítr, a tak v dramatické vyřazovací části nechyběla ani mnohá převrácení, která rozhodla o pořadí týmů především ke konci výsledkové listiny.
Zato semifinále a finále přineslo neuvěřitelně dramatické souboje a opravdový team racing. Na rozdíl od začátku vyřazovací části, kdy spolu týmy soupeřily pouze na dvě vítězné jízdy, v závěrečných bojích musel tým pro vítězství získat tři body.
Foto Eva Skořepová
Stupně vítězů
Vítězem závodu se stal tým vedený Františkem Burdou z JK Česká Lípa, který závodil společně s Ondřejem Klímou z YC Doksy a Janem Křížem z SK Štětí. Tým byl po základní části na třetím místě a o vítězství se musel pořádně poprat. V semifinále i ve finále se jelo pět rozjížděk a ta pátá se rozhodovala až na cílové čáře. „Tým jsme sestavili na poslední chvíli a bez tréninku jsme naskočili do závodu. Všichni už máme nějaké team racingové zkušenosti, tak to naštěstí nebyl problém. Měli jsme dobrou taktiku i rychlost, zvlášť v silnějším větru. Závod jsme si moc užili, byly skvělé podmínky. Máme velikou radost,“ smál se František Burda po závodě. Radost to musela být opravdu veliká, když po vítězství v poslední rozjížďce kluci naskákali do ledové Vltavy!
Na druhém místě skončil tým Jan Valenta (YC CERE), Jiří Tomeš a Lukáš Kraus (oba JK Česká Lípa), který vedl po základní části. Do semifinále postoupily také dva týmy z pražského Českého Yacht Klubu, které si to rozdaly o třetí místo. Úspěšnější byl tým ve složení Tomáš Peterka, Jan Škoda a Václav Zákoucký, který získal bronzové medaile. Ty bramborové zbyly na Elu Štolbovou, Kateřinu Lokajíčkovou a Jáchyma Klímu.
Neděli závodníkům zpestřila také Česká televize, která přijela s mladými jachtaři natáčet Lvíčata. Můžete se na ně podívat v sobotu 18. prosince na Déčku.
Kompletní výsledky zde.
Foto Eva Skořepová
1533
Související články
I umělá inteligence se jachting učí na optimistech
I umělá inteligence se jachting učí na optimistech
Námořní průmysl usiluje o snížení emisí i nákladů. To otvírá dveře na lodní můstky umělé inteligenci (AI). Nizozemský námořní výzkumný institut MARIN spustil projekt, který demonstruje možnosti využití strojového učení v námořním odvětví. Působí to trochu děsivě, ale výsledky jsou slibné.
Българска работа (Balgarska rabota)
Българска работа (Balgarska rabota)
V bulharském Pomorie připravovali optimistickou regatu, když se jim roznemohl jeřáb, kterým spouštěli na vodu organizační člun. Zodiac visí nad hladinou, elektrický motor jeřábu nad ním stávkuje. Je třeba to opravit. Správce klubu, v jedné osobě i mechanik, se nebojí vlka (ani elektrického proudu) nic a dal se do opravy.
Herec staví biooptimisty
Herec staví biooptimisty
Německý herec a nadšený jachtař Simon Licht, známý ze snímku Baader Meinhof Komplex, spojil síly s dalším jachtařem Holgerem Ambrosellim a společně se pustili do výroby lodí z biologických materiálů. Jako první jejich startup s názvem Khulula představil loď třídy Optimist vyrobenou z lněného vlákna.