Search
× Search
Herec staví biooptimisty
Jan Koukal

Herec staví biooptimisty

Německý herec a nadšený jachtař Simon Licht, známý ze snímku Baader Meinhof Komplex, spojil síly s dalším jachtařem Holgerem Ambrosellim a společně se pustili do výroby lodí z biologických materiálů. Jako první jejich startup s názvem Khulula představil loď třídy Optimist vyrobenou z lněného vlákna.

Premiéru si jejich biooptimist odbyl předminulý víkend v Hamburku. Loď autory nazvaná "Flaxxi" odpovídá vzhledově i hmotnostně klasickým laminátovým jolám pro začínající jachtaře. Tato je ale vyrobena ze lněného a čedičového vlákna a recyklovaného karbonu.

Výrobci se dušují, že uhlíková stopa jejich lodi je o 85 procent menší, než je tomu u sériových optimistů vyráběných v Číně. Velkým plusem je její plná recyklovatelnost. Veškeré lanoví na palubě pochází ze 100procentně recyklovaného polyesteru. Jde o řadu Sirius 500 Green od firmy Robline.

A tak jediná náležitost, která je na lodi udělána postaru, je gelcoat.

Projekt Khulula si dal za cíl využít poznatky o udržitelnosti, které lidstvo dosud nasbíralo, a praktickým způsobem je předat nastupující generaci - proto právě třída Optimist. Nápad se zrodil v minulém roce, kdy chtěli uspořádat "udržitelnou regatu", ale trh jim vlastně neměl co nabídnout, a tak se pustili do stavby lodí sami.

"Zjistili jsme, že plout udržitelně je prakticky nemožné. Máme jen plasty, chemikálie, pryskyřice a lepidla. Především ale máme zodpovědnost, proto jsme toto chtěli změnit a se změnou začít od těch nejmenších," vysvětlil Licht svůj pohled německému Yachtu.

Netrvalo dlouho a první výsledek je na světě. Se stavbou lodi oběma nadšencům pomohla společnost Northern Light Composites z Terstu. Nyní bude následovat promo turné po německých jachtařských klubech a poté jednání s národními jachtařskými svazy.

1743
Na horu