Search
× Search
Vítr při nočním kotvení
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Motorové jachty

Vítr při nočním kotvení

Zakotvíte na noc v krásné klidné zátoce. Během noci se rozfouká a vítr vás odnáší na moře. Nic takového v předpovědi nebylo. Jak je to možné? 

Je to jednoduché. Nejde o to, že by nevyšla předpověď počasí, ta je v pořádku. Přesvědčili byste se o tom, pokud byste zvedli kotvu a odpluli ze zátoky pryč. Stačí jen kousek, za roh.

 
Pobřeží, u kterého se nacházíte, je hornaté. Nedaleko od pobřeží je vysoký horský masiv a zátoka je koncem horského údolí. Je jasná noc a vzduch v horských údolích se v noci výrazně ochladí. Na mořském pobřeží zůstává i v noci teplota relativně vysoká.

 
Studený vzduch je těžší než vzduch teplý. Proto začne během noci vytékat z hor údolím k pobřeží. Studený vzduch teče podobně, jako by z hor stékala voda. Na pobřeží se to projeví větrem, jehož rychlost může dosahovat až 20 uzlů.

 
Takto vzniklý vítr se jmenuje katabatický. Nevane rovnoměrně po celém pobřeží, ale jen v místech, kde jsou horská údolí vedoucí až na pobřeží. Mezi nimi je i nadále bezvětří.

S tímto typem nočního větru se můžete setkat například v Řecku na pobřeží Jónského moře, nebo na podrážce Itálie tamtéž. Jsou to ale jen příklady, míst, kde noční katabatický vítr vane, je samozřejmě mnoho.

12456
Na horu