Vítr při nočním kotvení
Zakotvíte na noc v krásné klidné zátoce. Během noci se rozfouká a vítr vás odnáší na moře. Nic takového v předpovědi nebylo. Jak je to možné?
Je to jednoduché. Nejde o to, že by nevyšla předpověď počasí, ta je v pořádku. Přesvědčili byste se o tom, pokud byste zvedli kotvu a odpluli ze zátoky pryč. Stačí jen kousek, za roh.
Pobřeží, u kterého se nacházíte, je hornaté. Nedaleko od pobřeží je vysoký horský masiv a zátoka je koncem horského údolí. Je jasná noc a vzduch v horských údolích se v noci výrazně ochladí. Na mořském pobřeží zůstává i v noci teplota relativně vysoká.
Studený vzduch je těžší než vzduch teplý. Proto začne během noci vytékat z hor údolím k pobřeží. Studený vzduch teče podobně, jako by z hor stékala voda. Na pobřeží se to projeví větrem, jehož rychlost může dosahovat až 20 uzlů.
Takto vzniklý vítr se jmenuje katabatický. Nevane rovnoměrně po celém pobřeží, ale jen v místech, kde jsou horská údolí vedoucí až na pobřeží. Mezi nimi je i nadále bezvětří.
S tímto typem nočního větru se můžete setkat například v Řecku na pobřeží Jónského moře, nebo na podrážce Itálie tamtéž. Jsou to ale jen příklady, míst, kde noční katabatický vítr vane, je samozřejmě mnoho.
12845
Související články
Řetězová pavučina v přístavu
Řetězová pavučina v přístavu
Přístav je mělký, dno jasně viditelné. Potřebujete hodit kotvu. Ale kde? Dno je plné kotev a řetězů nových i letitých. Kde spustit kotvu, aby šla ještě vytáhnout?
Co musíte umět v řeckých přístavech?
Co musíte umět v řeckých přístavech?
Je jedna dovednost, bez které se v řeckých přístavech v podstatě neobejdete. Víte, která to je?
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Barometr ukazuje věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval. Vítr sílí a stojíme kotva-břeh. Není to dobré místo. Uvidíme… Nechci skončit s rozmlácenou zádí o molo.