Search
× Search
Vítr je energií budoucnosti
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Vítr je energií budoucnosti

Česká skepse týkající se obnovitelných zdrojů energie by na mistrovství světa v této disciplíně měla šanci minimálně na semifinále. Přitom do obnovitelných zdrojů a uskladnění energie dnes investují i konzervativní penzijní fondy. Na západ od našich hranic.

Dánský penzijní fond ATP spolu s developerem offshore větrných elektráren Orsted plánují stavbu umělého ostrova v severním moři, který bude produkovat a uchovávat zelenou energii, která pokryje spotřebu 3 milionů evropských domácností.

Ostrov velikosti 18 fotbalových hřišť bude napojen na stovky větrných turbín, bude dodávat zelenou energii a produkovat vodík pro lodní a leteckou dopravu a průmysl.

Zdroj Danish Energy Agency

Zdroj Danish Energy Agency

Umělý ostrov
Cena ostrova se bude pohybovat kolem 34 mld USD. Bude situován 80 km od západního dánského pobřeží. Okolní větrné turbíny budou mít na počátku výkon 3 gigawattů. Ostrov by měl být uveden do provozu kolem roku 2033.

Vodík je zřejmě zdrojem energie budoucnosti. Zdroje jsou ohromné a jedná se o naprosto ekologický zdroj. V palivových článcích se vodík slučuje s kyslíkem, uvolňuje se energie a odpadem je voda. Problémem je energetická náročnost výroby vodíku. To je ale možné řešit právě výrobou ve větrných elektrárnách v době, kdy není jejich energie zapotřebí. Vodík je cestou, jak energii skladovat. Technické problémy s uchováním vodíku a s jeho výbušností jsou jen technickými problémy, jejichž řešení se najde. Dříve, či později…

Při přechodu dopravy od koní k automobilům bojovalo lidstvo se stejnou skepsí. Nehořlavé koně nahradil benzín, hořlavina první třídy. Kůň se mohl splašit, ale po kolizi nebouchal. Dnes máme benzín, na který jsme si zvykli a vodík, který je nový. Vyrábět ho může vítr. Je to jen otázka času. Ať si o tom skeptici myslí cokoli.

Titulní foto Pixabay

1775
Na horu