Francouzi zadrželi mateřskou dronovou loď?
Tanker Boracay patřící k ruské stínové flotile, je podezřelý z dronových excesů nad dánskými letišti minulý týden. Francouzi loď o víkendu zadrželi nedaleko Saint-Nazaire.
Dánsko podezírá tanker (spolu s dvojicí dalších lodí), že mohl posloužit ke startu dronů, které zastavily provoz na kodaňském letišti. K Incidentu došlo 22. září večer. V té době plul tanker cca 70 mil od Kodaně. Jen o 10 hodin dříve změnila loď název z Pushpa plující pod vlajkou Malawi na Boracay registrovanou v Beninu. Také se v nedávné minulosti plavila se jménem Kiwala
Jde o tanker spuštěný na vodu v roce 2007. Od roku 2022 mu zachutnala ruská ropa a je součástí stínové flotily. Za tu dobu vystřídal čtyři majitele, pět jmen a sedm vlajek. Začátkem roku byl zadržen estonskými úřady kvůli plavbě bez platné státní vlajky. Něco podobného nyní vyšetřují i francouzské úřady.
Vše nasvědčuje tomu, že Rusové řeší drobné problémy své moderní letadlové lodě Admirál loďstva Sovětského svazu Kuzněcov modifikací nenápadných tankerů či jiných nákladních lodí na lodě dvojího určení. Je to levnější a ne tak nápadné.
904
Související články
Glóbus, Grónsko a stud
Glóbus, Grónsko a stud
Mapy, moře, světadíly, ostrovy, pomoc bližnímu v nouzi, to vše patří k jachtingu. Tímto chci hned na začátek uvést, že i když článek není úplně o lodích, s Lodními novinami souvisí. A kdo ho číst nechce, protože by se rozezlil, ať ho nečte.
Ruský SU-35 proti Estoncům ve Finském zálivu
Ruský SU-35 proti Estoncům ve Finském zálivu
Včera se estonská pobřežní stráž pokusila zadržet další tanker ruské stínové flotily. Na scéně se ale objevila ruská stíhačka SU-35. V estonském vzdušném prostoru.
Estonci zadrželi tanker mířící do Ruska
Estonci zadrželi tanker mířící do Ruska
Plout pod falešnou vlajkou se nevyplácí. Tanker Kiwala, který je podezřelý, že patří do ruské „stínové flotily“, byl zadržen v Estonsku. Plul pod vlajkou Djibuti. Djibuti ale tvrdí, že z tamního registru byla loď vymazána již 1.ledna.