Víte, co toto znamená?
Co je znázorněno na této mapě? Jsou to proudy. Přílivové proudy přesněji. Co nám ale říkají čísla u nich uvedená?
Dostali jsme od pravidelného čtenáře dopis, co je to vlastně na této mapě zobrazené? Již jsme uvedli, že jsou to přílivové proudy. Pojďme si ale vše vysvětlit dále.
V první řadě si řekneme, kde podobný obrázek najdeme. Pro každou přílivovou oblast se vydávají atlasy přílivových proudů. V atlase najdete pro každou konkrétní oblast 13 zobrazení. Proč tolik?
List pro každou hodinu
Přílivové proudy stále mění směr a rychlost. Aby bylo možné určit, jaký je proud v konkrétním čase na konkrétním místě, musíme čas vztáhnout k vysoké vodě, tedy k přílivu.
Řekněme, že příliv je v pojedne. Pokud chci znát přílivový proud v 10:00, najdu si list s označením -2, nebo také 2 before HW. Znamená to 2 hodiny před vysokou vodou. Pokud mě bude zajímat 1700, bude to +5, nebo 5 after HW.
Rychlost proudu
Nyní tedy víme, jak najdeme správný list atlasu s proudy. Ale co ta čísla u šipky?
Například 20, 35
Je to snadné. Znamená to, že proud v neapu má rychlost 2,0 uzlu a proud ve springu 3,5 uzlu.
Není to tak snadné, protože nevíte, co je spring a neap? Aha. Tak na to se podíváme zítra.
7436
Související články
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Přinášíme ukázku navigačního příkladu na kapitánské zkoušky kategorie B. Tentokrát jsme pokročili na výpočet výšky hladiny v sekundárním přístavu, tedy v přístavu, kde musíme výšku vody a přesný čas přílivu počítat s pomocí diferencí.
Příliv a odliv během dne
Příliv a odliv během dne
V minulém článku jsme si vysvětlili základní princip fungování přílivů a proudů během měsíčního cyklu. Tedy doby, kdy Měsíc zvládne oběhnout Zemi a během své cesty nějak interaguje se Sluncem. Dnes si vysvětlíme, s čím se můžeme setkat během denní plavby. Posuneme se tak do kratších časových intervalů, které jsou více ovlivněny vzájemnou gravitační silou Země a Měsíce a vysvětlíme si princip denního přílivu a odlivu.
Co je skočný a hluchý příliv?
Co je skočný a hluchý příliv?
Pokud jste se někdy alespoň trochu zajímali o přílivy a proudy, určitě přišla řeč na typy přílivů. Pro zájemce o získání licence B jak pak nutností porozumět těmto principům, aby zkoušku úspěšně absolvovali. My si dnes vysvětlíme, co znamenají pojmy skočný a hluchý příliv (nadále budeme používat anglické termíny spring a neap, které jsou univerzálnější), a jak nás můžou během našich plaveb v přílivových vodách ovlivňovat.