Search
× Search
Velmi nebezpečné šetření
Daniel Vodička

Velmi nebezpečné šetření

Jsou díly na jachtách, na kterých se nevyplatí šetřit. Příkladem je vše, co se týče kotvy, řetězu, obrtlíků a šeklů, které vše spojují. Pokud jachta v ceně 15 milionů visí na šeklu za 5 EUR, je to šetření na nepravém místě.

Podívejte se na úvodní fotografii, ze které jsme navíc připravili ještě výřez. Solidní 16 metrů dlouhá jachta má na přídi krásnou a kvalitní kotvu Spade o hmotnosti cca 30 kg. Cena jachty se bude pohybovat mezi 10 a 15 miliony korun českých, cena kotvy je cca 1000 EUR, což odpovídá 25 000 těch našich rupií. Masivní kotevní řetěz je s kotvou spojen šeklem za 5 EUR. Při bližším pohledu na šekl je jasně patrná jeho deformace. Nepůjde již nikdy povolit, to na jedné straně, ale na druhé také může kdykoli prasknout.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Na šeklu je patrná deformace.
Odhadem jde o šekl, který by měl unést cca 1 500 kg (není-li vyroben z oceli tavené během čínského Velkého skoku 大躍進). To je zatížení, kterého je dosaženo při cca 40 uzlech větru (tabulka zatížení zde. V tabulce jsou použity staré parametry jachet, moderní lodě jsou mnohem širší). Nejde tedy o nijak extrémní podmínky, ale o běžnou bóru nebo letní bouřku.

Kotvit s podobným šeklem mezi kotvou a řetězem je tedy velmi nebezpečné. Nezáleží na tom, jak je v takovém případě kvalitní kotva, ale kolik vydrží poddimenzovaný šekl. Je třeba si uvědomit, že nebude-li držet kotva, bude se jachta pomalu sunout po větru. Pokud praskne šekl, odsune se velmi rychle, až bleskově (dle rychlosti větru).

Kvalitní spojovací prvek mezi řetěz a kotvu není levný. Na zmiňovanou jachtu stojí cca 85 EUR v případě Kong Swivel Anchor Connector, až po cca 470 EUR při volbě značky Ultra. Je to však prvek, na kterém je závislá bezpečnost jachty i její posádky. Porovnávat 85 EUR a 15 milionů Kč nelze. Pokud nechcete takto dramatické srovnání, potom srovnávejme 85 EUR proti ceně kotvy 1000 EUR. Znovu nepoměr.

Vše výše zmíněné jasně říká, že použít neadekvátní šekl na kotvě je nesmysl. Nesmysl jak z bezpečnostního pohledu, tak i z pohledu ekonomického.

 

12533
Na horu