Vajgl přes palubu
Za jak dlouho se rozpadne v přírodě nedopalek cigarety přezdívaný vajgl? Jsou to dny, týdny, měsíce, nebo snad roky? Může mít jeden vajgl vliv na život v moři?
Cigaretka za kormidlem, dohulíno, vajgl plachtí přes reling a končí v moři. Nic se neděje. Za týden po něm nic nezbude.
Není to tak docela pravda. Rozpad filtru od cigarety není o týdnech, a dokonce ani o měsících. Uvádí se, že doba rozpadu je 10 – 15 let. Navzdory tomu, že je základním materiálem celulóza, tedy produkt čistě přírodní. Vše je však napuštěno plastifikátory. To už je velká chemie. Výsledkem je, že ani původně přírodní materiál už tak přírodní není.
Hlavním problémem vajglů není samotné jejich složení, ale obsah, který odfiltrovaly. Neúspěšné svinstvo, které prohrálo svůj souboj s filtrem a nenašlo si cestu do plic… Kyanovodík, amoniak, fenol, ale i arsen nebo olovo.
Teď si představte, že vezmete vajgly z popelníku, zalijete je ve flašce od okurek vodou a vyrobíte do zlatova zabarvený výluh. Přidáte k němu živou rybu (mořskou, nebo sladkovodní dle vody, kterou jste použili). Co se stane? Ryba obrátí své břicho ke slunci. Chcípne a nebude jí již více.
Toto se děje do určité míry i v moři, v řekách a jezerech…
Samozřejmě namítnete, že jeden vajgl velrybu neotráví. Máte pravdu. My se ale nebavíme o jednom nedopalku…
Ročně vyprodukujeme na světě 6 bilionů vajglů. Čaj z této suroviny již bude razantním roztokem na otravu všeho živého.
Část vajglů skončí na skládkách, další část na chodnících, ulicích, na polích… Později v potocích, řekách, v moři…Jachtař odhazující nedopalek přes palubu sice nezabije kolem plujícího delfína, ale zatlouká další hřebík do rakve, kterou už nyní od hřebíků není možné zvednout. Jachtař by neměl házet vajgly do moře. Není prase! Stačí, že to dělají rybáři, námořníci, ruští milovníci slunce na plážích a turisté na výletních lodích. Jenomže těm to nevysvětlíte…
4860
Související články
Jak je to s odpadem na jachtách
Jak je to s odpadem na jachtách
Odstraňování odpadů z jachet na moři dle přílohy V k úmluvě MARPOL 73/78
Soumrak zinkových anod
Soumrak zinkových anod
Ochrana životního prostředí získává stále více na váze i v rekreačním jachtingu. V tažení za minimalizaci negativních dopadů plavby na ekosystémy se hledají materiály, technologie či řešení, které by mohly nahradit ty stávající. Týká se to i ochrany před galvanickou korozí, kterou dosud v jachtingu obstarávaly zinkové anody.
Sicílie krásná, tajemná, špinavá
Sicílie krásná, tajemná, špinavá
Čím vás zaskočí Sicílie? Co je tak překvapivé na největším ostrově ve Středomoří s 5 miliony obyvatel?