V břiše velryby…
Potápěč a turistický průvodce Rainer Schimpf se ocitl d břiše velryby. Příběh Jonáše je potvrzen. Přežil, proto se Rainer o své zkušenosti mohl podělit.
Potápěči sledovali nedaleko Port Elizabeth migraci sardelí. Prostřený talíř k sobě vždy přitahuje celou řadu predátorů, ryb, savců i ptáků. Zajímavá podívaná.
Potápěč se v jednu chvíli dostal do středu tetelícího se hejna sardinek. V tom okamžiku se rozhodl pro masovou vraždu plechovkových rybiček plejtvák Brydeův. Zaútočil z hlubin s otevřenou tlamou.
Zde je na místě doplnit, že plejtvák s otevřenou tlamou už nevidí, co se chystá pozřít. Předpokládá, že kdo nechce být sežrán, se podle toho zařídí.
Rainer se ocitl v ošemetné situaci. Plejtvák ho nevidí, Rainer o něm neví. A najednou tma a tlak v bocích.
Pro plejtváka to nakonec byla příliš velká kořist, proto Rainera znechuceně vyplivl. Nezraněného.
4576
Související články
Velryby plejtváci u Visu (video)
Velryby plejtváci u Visu (video)
O víkendu se v okolí Visu pohybovaly dvě skupiny plejtváků myšoků, dohromady cca 10 jedinců. Jedná se o druhou největší velrybu na světě. Návštěvu impozantních savců zachytili na video místní rybáři.
Těžká váha proti turbínám na moři
Těžká váha proti turbínám na moři
Od loňského prosince uhynuly na východním pobřeží Spojených států zhruba dvě desítky keporkaků, třetina z nich v blízkosti New Jersey. Právě v této oblasti se intenzivně budují mořské větrné elektrárny. Za oceánem se tak rozproudila debata o příčinné souvislosti, která staví skupiny environmentalistů proti sobě.
3000 mil se zlomenou páteří
3000 mil se zlomenou páteří
Na Lodních novinách se již objevila řada článků o dlouhých plavbách uplutých jachtaři s nejrůznějšími poraněními či poškozeními lodi nebo jejího vybavení. Tento příběh je také o nezdolné vůli a utrpení, jeho hrdinou ale není člověk. Od západního pobřeží Kanady plaval na havajský ostrov Maui se zlomenou páteří keporkak. Zmrzačený kytovec tak zdolal více než 3 000 mil.