Search
× Search
Unesená nákladní loď Galaxy Leader
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Unesená nákladní loď Galaxy Leader

Jemenští Huthiové zveřejnili video z únosu a zajetí nákladní RoRo lodě Galaxy Leader. Milice použily k útoku na nákladní loď vrtulník.

Do složité situace na Blízkém východě, kde se zdá být koloběh násilí a odplaty nekonečný, se zapojily také milice šíitského kmene Huthi. Oznámily, že budou napadat lodě, které mají jakoukoli vazbu na Izrael. Únos lodě Galaxy Leader s posádkou je první takovou akcí.

S vazbou RoRo lodě, která plula bez nákladu, je to složité. Loď plula pod vlajkou Bermud. Vlastní ji firma registrovaná na ostrově Man Galaxy Maritime. Řízena je společností Ray Car Cariers, která je napojena na izraelského podnikatele Ramiho Ungara. Nájemcem lodě je japonská společnost NYK. Na palubě bylo 25 členů posádky. Loď byla přesměrována na kotviště v jemenském přístavu Hodeidah.

Před pár lety byla plavba ústím Rudého moře nebezpečná kvůli somálským pirátům. Tento problém byl nakonec vyřešen silnou vojenskou přítomností mezinárodních sil v oblasti. Po několika klidných letech se znovu situace námořní přepravy tímto koutem světa nepříjemně komplikuje. Harašení zbraněmi v celém širokém okolí naznačuje, že mír je pro mnohé tamní politiky příliš fádním zbožím.  

566
Na horu