Umíte pomoci posádce při obratu?
Jdete do obratu. Otočíte a posádka se rve s otěží. Maká vší silou a nemůže ji dotáhnout. Proč jí za kormidlem nepomůžete?
Stojíte za kormidlem starší jachty, která je vybavena velkou genou. Po réčku není posádka schopná pořádně dotáhnout genu. Nemá na to sílu. Co s tím?
Rady jsou dvě.
První tip
První je správné načasování vypuštění plachty a rychlé dotažení nové závětrné otěže. Vypouštíme ve chvíli, kdy příď jachty začíná přecházet přes vítr. Kdy se gena na původní otěži sama uvolní. Vypustíme otěž a okamžitě maximálně dotáhneme rukou novou otěž závětrnou. Díky tomu nebude o chvíli později třeba dotahovat 3 metry otěže, ale jen 50 cm.
Druhý tip
Druhá rada se týká kormidelníka. Proběhlo réčko, loď je po obratu, posádka nemůže dotáhnout genu. Pomoci musí kormidelník. Nabere rychlost a pak vyostří. Výrazně. Gena začne flatrovat a posádka ji může s minimem síly dotáhnout. Kormidelník si kontroluje rychlost. Pokud se to nepodaří hned, při ztrátě rychlosti odpadne, nabere rychlost ještě jednou a znovu vyostří.
Rychlost je důležitá proto, abychom nebyli větrem natlačeni do nechtěného obratu. Nemáme-li rychlost, nemáme loď pod kontrolou.
10648
Související články
Když na kormidle není nic cítit
Když na kormidle není nic cítit
Sedíte u kormidla, snažíte se držet kurz, ale kormidlo je takové nijaké. Nic není cítit, není se do čeho opřít. Co s tím?
Proč napínat zadní stěh
Proč napínat zadní stěh
Na jachtách typu cruiser/racer je dopínání zadního stěhu běžné. Tuto možnost ale najdeme i na některých lodích čistě turistických. Proč napínat zadní stěh a kdy?
Plachty povolit, nebo přitáhnout?
Plachty povolit, nebo přitáhnout?
Chcete ostře stoupat. Plachty je třeba přitáhnout na maximum. Nebo ne? Není někdy lepší je trochu povolit?