SUP Mistral Equipe v testu
Na palubě jachty se neobejdeme bez hraček, které zpříjemní život, když zrovna nikam neplujeme. Hračky jsou různé. Jeden si vyhraje s rybářským prutem, druhý se potřebuje potápět, třetímu stačí fotbal v televizi, čtvrtý chce být aktivní i na kotvě. Pro poslední skupinu je ideální SUP.
Nejde o ptáka mrchožrouta, jak by se mohlo zdát. Je to Stand Up Paddle Board. Nafukovací prkno připomínající surf, na kterém se pádluje vestoje. V posledních letech módní záležitost. Příjemná hračka na palubu, ale také užitečný pomocník, když dinghy není po ruce, nebo se s ním nechceme tahat.
Měli jsme možnost otestovat dva výrobky firmy Mistral, která je známá milovníkům windsurfingu již dlouhá léta. Šlo o modely Equipe a Lombok. Jde produkty na horní hranici cenového spektra, jejichž kvalita je zaštítěna známou značkou a které na rozdíl od levných produktů přinášejí vyšší přidanou hodnotu.
Neuvěřitelně lehké!
Hlavního a největšího kladu modelu Equipe si všimnete hned, jak vezmete batoh, ve kterém je dodáván, do ruky. Testovali jsme nejmenší z trojice velikostí Equipe 10,5, který váží jen 7,4 kg! To je o 5 kg méně, než mnohé podobné produkty. To je neuvěřitelná úspora hmotnosti, která znamená snazší transport i manipulaci s boardem. Ve chvíli, kdy máte Equipe v ruce, nízká hmotnost vás dostane.
Vybavení
Equipe je dodáván v již zmíněném batohu, který se hodí při delších cestách k vodě. V balení je dále souprava na lepení, flosna dlouhá 20 cm a pumpa na nafukování plováku s měřákem tlaku. Batoh je zkonstruován tak, aby se pumpa vešla do jeho objemné přední kapsy. Máte-li skládací pádlo, také to najde své místo v přepravním zavazadle.
Lehce se zapotíte při nafukování
Pumpa je jednoduchá a dosáhnout s ní správné natlakování není úplná hračka. Zapumpujeme stokrát a na prkně je teprve vidět, že se nafukuje. Sto stlačení ještě jednou musíme zopakovat, aby se začal hýbat ukazatel tlaku. K dostatečnému tlaku bylo zapotřebí dalších 50 stlačení. Měřák v té chvíli ukazoval kolem 12 PSI. Výrobce doporučuje tlak 10 PSI, maximum činí 15 PSI. U některých boardů jiných značek je doporučován výrazně vyšší tlak. I tak se při posledních stlačeních pumpy zapotíte. Pokud by bylo třeba nafukovat plovák na vyšší tlak, byla by to práce dvojnásobná.
Oblíbenou chybou při nafukování je ponechání ventilu v poloze vypouštění. Jakmile odpojíte pumpu, začně pracně nafouknutý board ucházet. Chybami se člověk učí.
Navzdory relativně malému tlaku a nízké hmotnosti je plovák velmi tuhý. Nižší potřebný tlak znamená méně práce při nafukování.
Instalace ploutve do AIR7 US Fin Boxu je snadná, jen na dotažení šroubku je vhodné mít kleště nebo šekl klíč. Dotahovat je třeba s citem. Díky použitému systému upevnění je možné zvolit vhodnou ploutev podle účelu, ke kterému zrovna plovák používáme.
Konstrukce
Mistral Equipe není vyráběn v Číně, jak je u většiny podobných produktů zvykem, ale v evropské fabrice v Rumunsku. Využívá moderní německý materiál HEYtrax, který je vyrobený ze dvou třívrstvých stěn spojených vlákny zajišťujícími všude stejnou vzdálenost stěn a tím i maximální tuhost výsledného produktu. HEYtrax má evropskou certifikaci REACH, která zaručuje, že jde o produkt zdravotně nezávadný a šetrný k životnímu prostředí.
Co se týče výbavy, je plovák jednoduchý. Na přídi kvalitní vojenský ventil na nafukování, na spodní straně očko na uvázání. Jednoduchá gumová síťka na uchycení věcí, které si chceme vzít s sebou. Dále madlo na nošení plováku v jeho středu, u kterého je gumové poutko na pádlo. Na zádi očko na uvázání plováku na nohu.
Batoh na obě ramena, ve kterém je plovák dodáván, je dostatečně veliký na to, aby se do něj vyfouknutý plovák snadno vešel i s pumpou a stále v něm zbylo dost místa na oblečení, či cokoli dalšího, co si chceme vzít s sebou.
Plavba
O tom, že jde o mimořádně lehký plovák, jsme již mluvili. Když si na něj stoupnete, rozhodně nebudete mít pocit, že by se hýbal pod nohama. V porovnání s Lombokem, který jsme testovali zároveň, byl Equipe méně stabilní především, když jsme se přesunuli k užší zádi. Pro naprostého začátečníka půjde v první chvíli o vrtkavou platformu. To však budou jen první metry.
Rychlostně je na tom Equipe velmi dobře. Při záběrech pádlem je znát, jak ochotně a bez odporu se rozjede. Testovaný plovák byl také přiměřeně obratný při zatáčení. Také při plavbě proti větru a menším vlnám si vede Equipe velmi dobře.
Závěrem
Plovák Equipe je rychlý a především velmi lehký. To je ohromná výhoda nejen při donášce k vodě, ale také ve chvíli, kdy s ním cestujete letadlem. Pokud například máte k letence zavazadlo o hmotnosti 23 kg, můžete zabalit Equipe, další potřebné vybavení a vyrazit na letiště. Tyto dva klady jsou doplněny kvalitním provedením. Negativem tak zůstává jeho vysoká cena. Zkuste si ale potěžkat plovák standardní hmotnosti s lehkým Equipe a hned budete vědět, který byste chtěli.
Parametry Mistral Equipe 10´5
Délka
|
315 cm |
Šířka |
84 cm |
Výška |
15,24 cm |
Hmotnost |
7,4 kg |
Optimální hmotnost posádky |
85 kg |
Maximální hmotnost posádky |
90 kg |
Objem |
302 l
|
Cena |
1299 EUR včetně DPH |
Více |
www.yachter.sk
|
7520
Související články
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...
Mistral nebo maestral?
Mistral nebo maestral?
Jaký je rozdíl mezi mistralem a maestralem? Tato chyba vás může hodně bolet. V obou případech jde o vítr od severozápadu, ale jeden je pro vás dobrou zprávou a druhý může být velmi špatnou.
Hliník, nebo ocel? Test dvou kotev Ankerplex napoví
Hliník, nebo ocel? Test dvou kotev Ankerplex napoví
Španělská společnost Ankerplex má ve svém výrobním programu skládací demontovatelné kotvy z různých materiálů a v celé řadě velikostí. Patří do něj i 14kilogramová ocelová kotva, kterou se rozhodli vyzkoušet redaktoři německého Yachtu a porovnat ji s její aluminiovou obdobou. Jak test dopadl?