Search
× Search
Mistral nebo maestral?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Mistral nebo maestral?

Jaký je rozdíl mezi mistralem a maestralem? Tato chyba vás může hodně bolet. V obou případech jde o vítr od severozápadu, ale jeden je pro vás dobrou zprávou a druhý může být velmi špatnou.

Co stejně zní, se velmi liší. Začneme tím příjemnějším, tedy větrem vhodným pro jachting, který zchladí letní vedra.

Maestral

Severozápadní vítr vanoucí u chorvatského pobřeží v letních měsících. Začíná vát před polednem, na svém maximu je odpoledne a po setmění lehá. Obvykle dosahuje síly 4°B. Jde tedy o příjemný jachtařský vítr, kterého není proč se bát. Vane za stabilní meteorologické situace, kdy nad Jadranem vládne tlaková výše. Velkou výhodou je, že v noci při stání na kotvě je klid.

Mistral

Mistral vane v západní části Středomoří, především z údolí řeky Rhony. Zasáhnout ale může téměř celou oblast od Pyrenejí, až po Sicílii a Maltu. 8 až 9°B není žádná výjimka a může to být i horší. Navíc zvedá vysoké vlny, protože vane v oblasti, která je víceméně bez ostrovů a vlny tak mají kde se rozjet.

Může jít jen o lokalizované výdechy mistrálu z delty Rhony, který zasahuje jen okolí, například po Marseille, nebo může vát na celém jižním pobřeží Francie, zasahovat až k Korzice, Sardínii, Sicílii, Maltě a k Africe. V takovém případě jde o vítr, který vydrží foukat několik dnů.

Vyplouváte-li z některého přístavu na jihu Francie za mistralu, můžete počítat s tím, že na moři vítr ještě zesílí a samozřejmě se zvednou i vlny. Zesílení větru je dáno tím, že na otevřeném moři je menší tření. Menší tření = vyšší rychlost.

Již jsme řekli, že jde převážně o severozápadní vítr. U pobřeží je ale jeho směr ovlivněn směry údolí, ze kterých vytéká. Může jít o sever a někdy dokonce až severovýchod. U korziky se stáčí na západ a někde dokonce až na jihozápad (na severu Korziky). V některých místech (Cap Bear, Cap Creus) vítr proti okolí sílí o 1 – 2 °B.

 

 

9017
Na horu