Strážci majáků
Bez této profese se ještě nedávno mořeplavba neobešla. Nezbytní po staletí… Doba se ale mění, zrychluje, automatizuje. S jedním z posledních strážců Peterem-Johnem Hannabusem se na jihu Afriky v Kapském Městě sešel Jiří Brožek u skleničky.
Jsi námořník? Nezapomínej na staré strážce majáků
Jsem strážcem majáku. Jedním z rodiny strážců. Můj děd - Bill Hannabus byl strážcem od od konce 19. století až do roku 1930. Je pochován v Port Nolloth. Můj otec, Babsie Hannabus a jeho bratr Charlie byli také strážci. Od konce druhé světové války až do roku 1970. Oba jsou pohřbeni na hřbitově ve West Banku, nedalko majáku Hood Point v East Londonu. Můj starší bratr je pohřben u majáku Danger Point. Jeho prostý hrob se stal turistickou atrakcí.
Otec se narodil na majáku Robben Island v roce 1911. Já na majáku Střelkového mysu v roce 1954 a můj nejstarší bratranec Trevor v roce 1945 na mysu Columbine.
Byl jsem strážcem majáku v sedmdesátých letech. Držel jsem služby podél pobřeží jako pobřežní pozorovatel. Koncem 70. let jsem se stal radiotechnikem. To byla doba, kdy byly majáky automatizovány společností 'Jihoafrické železnice a přístavy. Strážci už nebyli nepostradatelní.
Bird Island, Dassen Island, Robben Island a Diaz Point v Namíbii byly vzdálenými místy. Pouze tři strážci byli pověřeni hlídáním těchto míst v režimu 24/7. My - strážci - jsme viděli množství vraků kolem pobřeží a mnohdy jsme pomáhali při záchraně.
Některé stanice byly vybaveny signály do mlhy a jiné měly radiové spojení s loděmi. Poskytovali jsme zprávy o počasí - každé tři hodiny - a telefonicky je oznamovali nejbližším přístavům a letištím.
Dnes jsou na jihu Afriky jen 4 majáky, které jsou obsluhovány klasickým způsobem, tedy strážci. Ti brzy odejdou do penze... To bude definitivní konec zlaté éry strážců majáků…
Autor: Jiří Brožek
6453
Související články
Jak daleko je vidět světlo majáku?
Jak daleko je vidět světlo majáku?
Světlo majáku Mulo uvidíme ze vzdálenosti… Počkejte podívám se do mapy… Ze vzdálenosti 12 mil. Hmmm, a bude to tak, když je viditelnost jen 5 mil?
Renovace, nebo přesun? Nejhezčí německý maják čeká na verdikt památkářů
Renovace, nebo přesun? Nejhezčí německý maják čeká na verdikt památkářů
Jedna z nejznámějších technických památek v Německu, maják Roter Sand, čelí drsným podmínkám Severního moře již 140 let. Ačkoli v průběhu dekád prošel několika renovacemi, jeho stav není nejlepší. Věž potřebuje důkladnou rekonstrukci. Památkáři řeší jak její pojetí, tak především výši nákladů.
Hledá se strážce majáku…
Hledá se strážce majáku…
Splitský Plovput vypsal výběrové řízení na místo strážce majáku. Jedná se o vymírající profesi, na Jadranu jich jsou již jen poslední tři desítky. Pracuje se ve směnách 15 dnů práce, 15 dnů volno a odměna činí 6 – 7000 kun.