Search
× Search
Jak daleko je vidět světlo majáku?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace

Jak daleko je vidět světlo majáku?

Světlo majáku Mulo uvidíme ze vzdálenosti… Počkejte podívám se do mapy… Ze vzdálenosti 12 mil. Hmmm, a bude to tak, když je viditelnost jen 5 mil?

K tomu abychom zjistili, jak daleko bude určité světlo vidět za dané viditelnosti, slouží graf, který jsme použili jako titulní obrázek pro tento článek. Najdete ho v každém spisu světel (seznam navigačních světel v dané oblasti), který byste měli najít v každé lodi. Alespoň v Chorvatsku jsem ho na charterových jachtách viděl. Jak s grafem pracujeme?

Začneme tím, že dohlednost světla majáku udávaná v mapě, nebo ve spisu světel, je uváděna pro viditelnost 10 námořních mil.

Příklad

Zajímá-li nás maják Mulo, který leží kousek od chorvatské Rogoznice, najdeme si nejprve světlo v mapě, nebo v navigační aplikaci a zjistíme, že jeho viditelnost je 12 mil. Z jaké vzdálenosti ho uvidíme při viditelnosti 5 mil, kterou nahlásili pro dnešek v předpovědi?

Na horní ose potřebujeme najít dosah světla majáku, tedy 12 mil. Odtud budeme klesat dolů (červená), až se dostaneme na křivku viditelnosti 5 mil (označeno zeleně). Z místa protnutí se vydáme horizontálně na levou stupnici a na ní odečteme, že za stávajících podmínek bude dosah světla 8 mil (modře).

624
Na horu