Smysluplná chorvatská aplikace
Žijeme ve světě aplikací. Mnohé nejsou ničím užitečné, některé ale smysl mají. Jezdíte-li do Chorvatska, aplikace nIS (Nautical Info Service Croatia) stojí za stažení. Život na moři s ní bude bezpečnější.
I když to má samozřejmě svoje negativa. Budou vás sledovat! Všude.
Tedy vedle Googlu, Applu, Microsoftu, Američanů, Číňanů, Babiše a zřejmě i Rusů (pokud už to technologicky zvládli), to budou ještě Chorvati.
Ale vraťme se k aplikaci samotné. Jde o jednoduchou aplikaci, do které je třeba se zaregistrovat alespoň číslem mobilního telefonu (respektive dvěma, ale to je rozumné, jak si řekneme později).
Aplikace je určena pro mobilní telefony
Android a
iPhone.
Základní obrazovka nabízí 6 možností volby a tlačítko pro volání v nouzi.
Pravidla plavby a informace
Součástí této kapitoly je zcela nepřehledná a zbytečná tabulka Vybavení plavidla. Na tu zapomeneme a podíváme se na další záložky. Ty se již zabývají pravidly provozu, ochraně životního prostředí, pravidly která jsou platná pro lodě registrované mimo Chorvatsko, pravidly pro potápěče a plavce. Je zde dále něco o GMDSS, tabulka bójí (nazvaná Námořní značky) a VTS mapa (zde nevím, k čemu to slouží).
Jde o krátké texty věnované těmto tématům. Jsou užitečným shrnutím zákonů a pravidel. Jsou stručné a doporučuji je přečíst.
Předpověď počasí
Předpověď si můžeme najít i na jiných zdrojích, ale proč ne i zde. je dobré mí vše na jednom místě.
Kontakty veřejných služeb
Kontakty na vše, co můžeme potřebovat v oblasti úřadů a bezpečnosti. Pro potápěče zde jsou i barokomory. Buď vše v seznamu, nebo na mapě.
Přístavy a kotviště
Tato kapitola nemá nahradit poctivého Pilota, ale kontakty a otvírací doba benzínek a hraničních přechodů se hodí. K tomu něco o veřejné dopravě a marínách. Užitečný je i seznam kotvišť s počtem bójí, kontakty a cenou.
Nahlas porušení
Sekce věnovaná nahlášení porušení předpisů. Myslím, že se tomu říká bonzování. Není to nic hezkého, ale pokud proletí kotvištěm blázen na skútru, tak je to nejen nepříjemné, ale pro plavce také o život. Na takové magory je dobré mít zbraň.
Profil a nastavení
Zde spravujete svůj profil. Můžete zde mít uvedeno jen telefonní číslo, ale za plavby není špatné vyplnit ani jméno lodě a jeho kapacitu. V případě nehody pomohou údaje záchranářům. Druhé telefonní číslo může sloužit pro potvrzení nouzové situace, nebo případně nahlášení věcí nepříjemných.
Volání o pomoc
V nouzi tlačítko nejdůležitější. Po prvním zmáčknutí přijde varování, jestli si uvědomujete, co děláte a pak už vše jede i bez vás. Díky přesné poloze odeslané přes SMS, se záchranářům lépe pracuje. Vím, řeknete, že to zastane i VHF s DSC. Máte pravdu. Ale mnozí jachtaři nevědí, co je VHF a DSC je pro ně doktor věd.
Závěrem
Jednoduchá aplikace, která má potenciál, udělat pobyt na moři v Chorvatsku bezpečnějším. Minimálně si nadále nemůžete stěžovat, že jste něco nevěděli. Mohla by sice být lepší a více sexy, ale základní věci splňuje.
Doporučujeme
13747
Související články
Velmi šikovná aplikace
Velmi šikovná aplikace
Mimořádně důležitým (mnohdy dnes přehlíženým) přístrojem je pro jachtaře a námořníky barometr. Změny tlaku vzduchu ukazují, co se bude dít. Poznáte, kdy bude foukat, i kdy se počasí začne lepšit.
Aby vás hloubka nepřekvapila
Aby vás hloubka nepřekvapila
Odpoledne přistanete v Chorvatsku u mola. Vody není příliš, ale 30 čísel pod kýlem stačí. Ráno jsou pohyby podivně trhavé a nedaří se odplout. Sedíte na dně. Jak se takové situaci vyhnout?
Jak nahlásit nebezpečné vrahy na moři
Jak nahlásit nebezpečné vrahy na moři
Ti, kteří se prohánějí v Chorvatsku na motorových člunech, skútrech a kdovíjakých rychlých plovoucích strojích méně než 300 m od břehu, překračují zákon a zároveň ohrožují všechny v okolí. Velmi snadno se jim v tom dá zabránit.