Search
× Search
Velmi šikovná aplikace
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Novinky, Zajímavosti

Velmi šikovná aplikace

Mimořádně důležitým (mnohdy dnes přehlíženým) přístrojem je pro jachtaře a námořníky barometr. Změny tlaku vzduchu ukazují, co se bude dít. Poznáte, kdy bude foukat, i kdy se počasí začne lepšit.

Ideální je přístroj, který zaznamenává také průběh tlaku v posledních hodinách a dnech. Říká se mu barograf. Na vzniltém grafu pak vidíte, jaké byly změny tlaku v požadované době a můžete se snadno zorientovat.

Vynikajícím pomocníkem v tomto směru je aplikace Barometer & Altimeter Pro pro iOS. Pro Android jsme stejnou aplikaci nenašli, k dispozici jsou ale jiné, které by mohly sloužit stejně.

Aplikace využívá v telefonu vestavěné čidlo atmosférického tlaku (věděli jste, že tam je?) a GPS. Navigace GPS je nezbytná pro zkalibrování tlaku na mořskou hladinu. Je sice hezké, že je tlak v Praze 985 hPa, ale údaj je třeba přepočítat na mořskou hladinu, aby se s ním dalo rozumně pracovat (i když změny tlaku to neovlivní).

Aplikace je velmi jednoduchá. Na výběr je samotný barometr, který ukazuje aktuální tlak, nadmořskou výšku a tlak přepočtený na hladinu moře. K dispozici zde je tlačítko SET, které nastaví druhou ručičku na aktuální hodnotu tlaku.

Dále je zde obrazovka výškoměru, na které je možné údaje kalibrovat.

Poslední jsou výsledky zobrazené v grafu. Zde je možné volit graf od 6 hodin, do 30 dnů.

V Nastavení je možné nastavit jednotky a provést kalibraci.

Aplikace je určena pro iPhone 6, 6s, 7, 8, X (včetně modelů Plus) a iPad Air 2, Mini 4 a iPad Pro (všechny velikosti). Podporovány jsou i nejnovější Apple Watch.

Pokud si nejste jisti, jestli váš přístroj má zabudovaný sensor tlaku vzduchu, stáhněte si aplikaci Sensors. Ta vám ukáže, jaké sensory máte v telefonu.

Doplnění o Android

Jaromír Meduna nám poslal avízo na podobnou aplikaci pro Android. Jmenuje se Barometer Reborn 2021 a byla vyvinuta u nás. Díky za info.

12201
Na horu