Skotsko - Loch na Droma Buidhe
Máme tu čtvrtou doporučenou lokalitu ve Skotsku od Mirka Valáška. Jmenuje se Loch na Droma Buidhe a je vzdálena 3,5 míle severovýchodně od Tobermory.
Co (ne)naleznete:
Divočina +
Pitná voda + (přírodní)
Elektřina -
Obchod -
Veřejná doprava -
Mobilní signál -
Dno: štěrkopísek, skála, rostlinstvo
Mořský život: jako kdekoli ve Skotsku ryby podle ročního období, občas návštěvy od tuleňů
Výhodou Skotka je, že téměř všude naleznete kryté místečko, kam se můžete zadarmo schovat za nepříznivého počasí a zároveň obdivovat krásu okolní krajiny. U ostrova Mull je takových míst hned několik. První přímo u samotného městečka Tobermory (zatímco u města jsou placené bójky i molo, hned první zátoka za rohem má bezvadné kotvení zdarma). Proč se ale neposunout ještě o kousek dál a nevyzkoušet Loch na Droma Buidhe.
Loch na Droma Buidhe je první z malých mořských jezer v Loch Sunart táhnoucího se asi 15nm do vnitrozemí. Je to ze všech stran chráněné místo s úzkým vjezdem od západu, mezi skotskou pevninou a ostrovem Oronsay. Kousek za vjezdem na jižní straně je několik míst na kotvení, kde se však může stát, že vám kotva bude klouzat po hladké skále. Nicméně právě zde je potok s čistou vodou (osobně vyzkoušenou) a ve správné roční době se tam dá najít pár kozáků do polívky nebo na praženici. Bezpečné kotvení je na východní straně, kde je voda mělčí a dno je ploché a štěrkopískové. Je tam taky snadnější přístup na cestu, po které se dá vystoupat na místa s mobilním signálem, nebo obejít kopec a dostat se tak na vyhlídku na ostrov Mull a městečko Tobermory.
Souřadnice: 56°39,4’N, 5°59,9’W
3105
Související články
Miliony liber pro vodíkový projekt
Miliony liber pro vodíkový projekt
Britská vláda podpořila částkou 3,8 milionu liber (více než 100 milionů korun) projekt bezemisního koridoru na severu britských ostrovů. Vzniknout má mezi skotským Aberdeenem, Orknejemi a Shetlandy. Spolupráce veřejného a soukromého sektoru má vyústit v aplikaci inovativních technologií, včetně autonomních plavidel a infrastruktury pro tankování kapalného vodíku.
Unikátní britské majáky 5: Kde se ubytovat?
Unikátní britské majáky 5: Kde se ubytovat?
Dost bylo historie, žít se musí tady a teď. V posledním díle seriálu o britských majácích si představíme ty, v nichž stojí za to strávit noc.
Unikátní britské majáky 3: David a Goliáš
Unikátní britské majáky 3: David a Goliáš
K dalším pokračování seriálu se blíže podíváme na nejvyšší a také nejnižší maják na ostrovech. Zatímco ten nejvyšší, nacházející se na ostrově Skerryvore, je typickým představitelem zlaté éry majákové architektury, ve stavbě na útesu Berry Head by maják poznal asi jen málokdo.